Topliwe flizeliny to wigofil lub półprodukty do odzieży o powierzchni wykonanej z substancji topliwych, które są trwale połączone z tkaniną zewnętrzną w procesie zgrzewania termicznego przy użyciu klejarki, a w przypadku futer – ze skórzaną stroną skór. Zapewnia to podparcie łączonych powierzchni, chroni przed rozszerzaniem się i, w zależności od materiału, powoduje mniejsze lub większe usztywnienie.

Zastosowanie wigofilu w krawiectwie

wigofilKlejenie jest zalecane w przednich częściach odzieży wierzchniej, na krawędziach przodu oraz w podwinięciu. Klejenie zastępuje zszywanie, i oznacza stosunkowo dużą oszczędność pracy. W idealnej sytuacji podczas klejenia tkanina zewnętrzna i flizelina powinny się połączyć, tworząc harmonijną całość. Jeżeli stosowany jest odporny na czyszczenie, wysokiej jakości wigofil, który w pełni kompensuje różnice w naprężeniu między górną tkaniną a flizeliną i ma takie same właściwości kurczenia się jak górna tkanina, jego użycie jest również akceptowane we wzorcu gatunku. Dzięki pokryciu obu stron klejem do flizeliny można połączyć dwie tkaniny bez uszczerbku dla jakości, co pozwala zaoszczędzić na szyciu. Druk lamelowy jest modyfikacją powlekania topliwych flizelin przeznaczonych do klejenia z przodu, która umożliwia klejenie na puszystych tkaninach zewnętrznych. Wszystkie flizeliny powszechnie stosowane w przemyśle odzieżowym, zarówno włókniny, jak i tkaniny, są również produkowane jako topliwe.

Masa klejąca, czyli klej rozprowadzany na zgrzewalnych materiałach flizelinowych, jest wykonana z poliamidu, poliestru lub polietylenu, a także z ich mieszanek. Powłoka może być nakładana na całej powierzchni, z przerwami (w kształcie kropek lub kratki) po jednej stronie lub po obu stronach (zwłaszcza w przypadku kołnierzy i pasów).