Jednym z wymagań do uzyskania ubezpieczenia przez nasz zakład, było odpowiednie zabezpieczenie terenu. Spośród wszystkich możliwości, jakie mieliśmy na tym polu do wyboru, najbardziej przydatnym wydał nam się monitoring wizyjny, który nie dość że spełniał wszelkie wymagania, to nieraz okazywał się zdecydowanie przydatny, co wielokrotnie już widzieliśmy na innych zakładach w najróżniejszych sytuacjach.

Dokładny monitoring przemysłowy

telewizja przemysłowaDobry system monitorowania mógł być nie tylko zabezpieczeniem, chroniącym przed niepożądanymi zdarzeniami ale również świetnym narzędziem do rozwiązywania spraw spornych, czy wsparciem dla pracowników podczas wypadków, które niestety czasem miały miejsce na zakładzie. Jednak sami nie mieliśmy zbyt dużego pojęcia o tego rodzaju systemach, więc cała telewizja przemysłowa na terenie zakładu musiała być założona i obsługiwana przez pracowników zewnętrznej firmy ochrony. Plan monitorowania, przygotowany wspólnie z instalatorami zabezpieczeń, przewidywał pokrycie wizyjne niemal całej powierzchni zakładu, choć tylko najważniejsze części miały zostać wyposażone w kamery obrotowe, które na terenie hal bardzo traciły na funkcjonalności, mając znaczną część pola widzenia zasłoniętą maszynami i wyposażeniem hali. Na zewnątrz, za to, były one doskonałymi urządzeniami, mającymi ogromne pole widzenia i świetny zasięg, a jedna taka kamera mogła bez problemu monitorować nawet piątą część powierzchni zakładu. Wiele części zakładu w ogóle nie było oświetlonych, o ile nie zaszła taka potrzeba, więc wiele kamer posiadało tryb nocny, by móc bez trudu zabezpieczyć te budynki które nie były stale używane. Kamery o najwyższej jakości zostały umieszczone przy wszelkich wejściach na teren zakładowy, jak również przy bramach wjazdowych dla dostawców, oraz dla pracowników.

Były to najbardziej wrażliwe miejsca na terenie zakładu i jako takie wymagały użycia kamer o najlepszej jakości obrazu.Centrum monitorowania zostało założone w przyzakładowym biurowcu, i tam również została utworzona serwerownia, obsługująca cały system monitorowania. Ze względu na dużą ilość używanych urządzeń, do tego celu musiało zostać przeznaczone pomieszczenie o dużej powierzchni, by bez problemu pomieścić wszystkie elementy komputerowe i serwery.