Opony do rowerów górskich i sportowych były niemal tak ważne jak opony w motocyklach terenowych. Zmiana rodzaju opon mogła bowiem drastycznie zmienić zachowanie roweru na terenie grząskim czy nierównym, jak również ułatwić lub utrudnić sterowania w trakcie poruszania się z dużymi prędkościami. Zawodowi rowerzyści wymieniali więc opony niemal po każdej jeździe, dopasowując ich rozmiar do terenu który mieli zamiar pokonać.

Opony terenowe do jazdy wyczynowej

opony do roweru mtbWybór opon bardzo ułatwiał fakt, iż niemal wszystkie rowery górskie i terenowe posiadały identyczne średnice kół, dzięki czemu nie było konieczności szukania opon przeznaczonych tylko do jednego konkretnego modelu. Fabryczne opony do roweru MTB należały do odmian wielozadaniowych, i jako takie były wykorzystywane najczęściej, gdyż sprawdzały się w każdym terenie. Nie umożliwiały jednak tak dużej swobody manewrowania jak niektóre wyspecjalizowane odmiany, i zużywały się dość szybko w trakcie intensywnej jazdy, zwłaszcza na trasach bardzo trudnych. Na takich trasach królowały terenowe opony z głębokimi bieżnikami. Mimo iż osiągnięcie wysokich prędkości na rowerze wyposażonym w takowe było dość trudne, zauważalnie ułatwiały manewrowanie w terenie niestabilnym, oraz pomagały pokonać wiele przeszkód, które mogły w innym przypadku stanowić dość duże utrudnienie na trasie. Rowerzyści wyczynowi preferowali natomiast opony o bardzo płytkim bieżniku, choć posiadające wyraźne i szerokie profilowanie. Ten rodzaj opon ułatwiał wszelkie manewry i wyraźnie poprawiał sterowność roweru w trakcie ich wykonywania, aczkolwiek zmniejszał stabilność w trakcie szybkiej jazdy po nierównym terenie, więc stosowany był głównie do wykonywania akrobacji i ewolucji rowerowych.

Opony przeznaczone do jazdy w najtrudniejszych warunkach, natomiast, przypominały wyglądem opony samochodów terenowych lub zimowe warianty używane w ciężkich maszynach. Były to opony do jazdy po terenie oblodzonym lub bardzo niestabilnym, i wykorzystywane były najczęściej podczas rajdów terenowych w najbardziej ekstremalnych warunkach. Wyspecjalizowane opony można było dostać w każdym profesjonalnym sklepie rowerowym, jak również zamówić w jednym z wielu sklepów internetowych dla profesjonalnych rowerzystów wyczynowych.

Kategorie: Dla sportu