Pierwsze próby tworzenia własnych figurek za pomocą drukarki 3d mieliśmy już z głowy, i mając niejakie pojęcie o całym procesie, mogliśmy zacząć ograniczoną produkcję własnej serii. Jednak testowe figurki były drukowane na podstawowym filamencie, dodawanym do drukarki fabrycznie, więc efekt końcowy nie był jeszcze tak zadowalający.

Filamenty do precyzyjnego druku 3d

filamenty do drukarek 3dPodstawowe filamenty nie były przeznaczone do drukowania kształtów o bardzo dużej ilości drobnych szczegółów, choć radziły sobie z nimi całkiem nieźle, i dawały dość satysfakcjonujący efekt końcowy. Jednak do figurek autorskich, nierzadko jeszcze bardziej szczegółowych niż większość dostępnych modeli do gier bitewnych, potrzebne były najwyższej jakości filamenty do drukarek 3d, o znacznie lepszych właściwościach niż podstawowa odmiana, głównie przeznaczona do amatorskich druków. Wybrany przez nas filament był skierowany właśnie do modelarzy i projektantów obiektów trójwymiarowych i służył on do wykonywania trójwymiarowych brył o dużej, szczegółowej powierzchni. Miał on o wiele większą gęstość i szybszy czas zestalenia, a końcowy wydruk był porównywalny wytrzymałością i twardością do figurek wykonanych z wysokiej jakości plastiku modelarskiego. To właśnie owy czas zestalania, w połączeniu z zaawansowaną drukarką, pozwalał na wykonywanie niezwykle szczegółowych modeli bez obawy o jakiekolwiek skazy przy produkcji czy obniżenie jakości.

Filament o tak dużej jakości miał oczywiście odpowiednio wyższą cenę, aczkolwiek jakością przebijał większość pozostałych materiałów w swoim przedziale cenowym, będąc i tak bardzo opłacalnym zakupem dla profesjonalnych modelarzy, zajmujących się produkcją własnych elementów lub nawet całych serii modeli, jak to było w naszym przypadku.