Krawiectwo to ciekawa dziedzina rzemieślnicza, która od dawna zajmuje się szyciem i wykańczaniem odzieży. Pierwsi krawcy zapewne złapali by się za głowę gdyby widzieli jakie udogodnienia występują we współczesnych czasach w tej dziedzinie. Widok zamka błyskawicznego na pewno by ich zachwycił. Są też inne elementy, które ze względu na swoją praktyczność zyskały już tutaj swoje stałe miejsce.

Poliestrowy rzep pasmanteryjny

poliestrowe rzepy pasmanteryjneJeśli ktoś jeszcze nie zgadł, mowa tutaj o rzepach. Jest to wynalazek, który ułatwia połączenia materiałowe, które ze względu na ich zastosowanie powinny być często i w łatwy sposób ciągle otwierane i zamykane. Idea którą w sobie posiadają poliestrowe rzepy pasmanteryjne polega na wykorzystaniu na jednej stronie rzepa specjalnych drobnych haczyków, które po zetknięciu z drugą częścią, na której znajdują się dość luźno ułożone włókna materiału, łączy się poprzez zaczepienia haczyków o włókna tworząc w ten sposób względnie trwałe połączenie. Rozłączenie również nie stanowi problemu, gdyż wystarczy tylko mocniej pociągnąć, aby cały rzep się odczepił. Tego typu element wykorzystuje się również w ubraniach dla dzieci, gdzie zamek błyskawiczny byłby problematyczny dla małych rączek do otwierania. Spodnie lub na przykład niektóre koszule dziecięce są oparte na rzepach. Jeśli chodzi o garderobę dziecięcą możemy je również spotkać w butach, gdzie są dużym ułatwieniem dla dzieci w stosunku do sznurowadeł. Ostatnio modne jest stosowanie rzepów także w odzieży dla dorosłych. Gwiazdy telewizyjni i znane osobistości pojawiają się na parkietach wyłożonych czerwonym dywanem w strojach gdzie liczne kieszenie i zapięcia są oparte na tej technologii. Być może biorący z nich przykład dorośli i nastoletni miłośnicy mody zaczną je stosować również w swoich ubraniach. Czego by nie powiedzieć, nie można odebrać temu rozwiązaniu innowacyjności ani praktyczności. Nie są może rozwiązaniem trwałym i na pewno w niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem są guziki lub zamek błyskawiczny, ale w niektórych rozwiązaniach odniosły duży sukces.

Rzep jako sama technologia jeszcze nie tak dawno temu była kojarzona tylko z ubraniami dla dzieci, ale już dzisiaj wiadomo, że rodzi się prawdopodobnie nowa moda i z tym rozwiązanie spotkamy się zapewne częściej dokonując naszych zakupów w sklepach i galeriach handlowych.

Kategorie: Przemysł