Bardzo często osoby posiadające ogrody, abo pola uprawiając rośliny starają się im dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wpływa to w sposób oczywisty na jakość otrzymanych plonów. Warto jest w związku z tym bardzo dokładnie sprawdzić kilka ważnych czynników zanim zdecydujemy się na zastosowanie nawozu danego typu. Tego typu sprawdzenie niezbędnych elementów w glebie jest bardzo wskazane.

Zastosowanie nawozów wapiennych

sprawdzone nawozy wapiennePierwszym czynnikiem, który powinniśmy zbadać jest jej odczyn. Większość roślin najlepiej rośnie na glebie, która ma odczyn obojętny, albo lekko zasadowy. Warto jest w związku z tym dokładnie zweryfikować wszelkiego rodzaju czynniki, które wpływają na te parametry. Bardzo często jest to uzależnione od rodzaju gleby. Warto jest jednak mieć na uwadze sprawdzenie, czy gleba nie jest zakwaszana przez inne czynniki. Jej odczyn powinien wynosić zatem około 5,5, a najlepiej, żeby były trochę wyższy. W przypadku gleb o niskim wskaźniku konieczne jest dostarczenie glebie odpowiedniego rodzaju nawozu. Najlepsze będą sprawdzone nawozy wapienne. Pozwalają one na uzyskanie wyższego odczynu gleby, dzięki czemu zaczyna ona mieć odczyn obojętny, albo zasadowy. Ponadto poza wapnem, które jest głównym składnikiem tego rodzajów nawozu dostarczają one także innych niezbędnych dla roślin składników odżywczych. Z całą pewnością pomoże to roślinom w odpowiednim wzroście, a nam w uzyskaniu odpowiedniego rodzaju plonów. Nawozy sztuczne powinniśmy stosować z odpowiednim rozeznaniem. Zastosowanie zbyt dużej ilości nawozu danego typu może skutkować dostarczeniem zbyt dużej ilości składników mineralnych. W praktyce nie dojdzie do osiągnięcia przez nas zamierzonego celu. Rośliny będą bowiem miały zbyt dużą ilość danego rodzaju składników mineralnych. Oznaczać to będzie mniej efektywny wzrost tego rodzaju roślin. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do ich obumarcia.

Z tego też powodu warto jest stosować nawóz zgodnie z zaleceniem producenta. Co do zasady nawożenie samej gleby powinno następować przez wysianiem roślin, a także po dokonaniu ich zbioru. Niekiedy dopuszczalne jest wykorzystywanie nawozu w trakcie okresu wegetacyjnego. Jednak należy to robić w znacznie mniejszym stopniu, niż w przypadku nawożenia przed okresem wegetacyjnym.