Podjeżdżając pod dystrybutor na stacji paliw często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak działa takie urządzenie. Ot po prostu wciskamy spust w pistolecie i czekamy aż doleci odpowiednia dawka paliwa jaką sobie zażyczymy. Pod tym pudełkiem kryje się jednak kilka ciekawych urządzeń, które realizują za nas cały proces napełniania. Do najważniejszych z nich należą pompy paliwa.

Jak działa pompa do paliwa CPN?

pompy paliw cpnNa samym początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, że paliwo, które tankujemy nie znajduje się w tej zewnętrznej puszcze do której są podłączone węże. Tak naprawdę pod stacją, lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie pod ziemią zakopane są zbiorniki na paliwo o dużej pojemności, które są połączone bezpośrednio z dystrybutorem. Po podniesieniu pistoletu do nalewania paliwa system automatycznie uruchamia znajdującą się w dystrybutorze pompę paliwa, która służy do transportu paliwa ze zbiornika, do naszego samochodu. Trzeba zaznaczyć, że często odległość od zbiornika do dystrybutora jest znaczna, dlatego pompy paliw CPN muszą mieć dużą wydajność, aby taką odległość pokonać w możliwie najszybszy sposób. Jeśli byłyby zastosowane mało wydajne urządzenia, to wlewając paliwo do naszego samochodu, moglibyśmy tak spędzić cały dzień. Być może niektórzy z was zwrócili uwagę na to, że istnieją specjalne dystrybutory przeznaczone dla kierowców ciężarówek, którzy do swojego pojazdu wlewają większe ilości paliwa. Dlaczego występuje taka segregacja? Otóż dlatego, że tamte urządzenia zawierają jeszcze bardziej wydajne pompy, które szybciej napełnią bak. W pojazdach ciężarowych mieści się nawet kilkaset litrów paliwa, dlatego oczekiwanie na zalanie przy wykorzystaniu tradycyjnego dystrybutora byłoby co najmniej nużące, nie mówiąc już o innych klientach, którzy czekają w kolejce na swoją kolej.

Pompy do paliwa oprócz samej wydajności cechują się także dużą odpornością na substancje chemiczne zawarte w paliwie. Zastosowanie odpowiednich uszczelnień powoduje, że nie zostaną one zniszczone od samego kontaktu z paliwem. Jest to ważne nie tylko ze względu na trwałość urządzeń, ale również dlatego, że na stacji benzynowej powinno się ograniczyć wycieki do minimum, gdyż każda plama paliwa przy niezachowaniu ostrożności może doprowadzić do pożaru.

 

Kategorie: Maszyny