Okulary noszę już od wielu lat i postanowiłam, że pora na zmianę. Nie mam nic przeciwko ładnym oprawkom, ale chciałabym czasem, żeby nie był to dominujący akcent mojej twarzy. Dlatego postanowiłam wybrać się do dobrego salonu optycznego, w którym będę mogła dobrać soczewki odpowiednie do mojej wady wzroku: mam nie tylko krótkowzroczność, ale też astygmatyzm, więc spodziewałam się, że dobór soczewek może zająć sporo czasu.

Soczewka toryczna korygująca astygmatyzm

soczewki toryczneMiałam szczęście trafić na przemiłą optometrystkę, która wszystko bardzo dokładnie mi wytłumaczyła, a także przeprowadziła szereg badań i testów, żeby jak najlepiej oszacować moją wadę. Dowiedziałam się od niej, że ze względu na to, że soczewka kontaktowa znajduje się na oku, a nie w pewniej odległości od niego, to korekcja wady będzie inna niż w przypadku okularów. Ponieważ w jednym oku astygmatyzm mam o wiele mniejszy, to możliwe, że na to oko wcale nie będę potrzebować soczewki torycznej. Wszystko jednak zależało od tego, w czym będę się czuć najlepiej. Optometrystka wybrała dla mnie kilka różnych rodzajów soczewek torycznych, z niewielkimi różnicami jeśli chodzi o moc, ale też od różnych firm. Pokazała mi jak zakładać i ściągać soczewki i zaleciła, żebym przetestowała je w domu, najlepiej nosząc je po przynajmniej kilka godzin. Testy soczewek zajęły mi ponad tydzień, ale wśród nich znalazłam idealne dla mnie soczewki toryczne. Posiadały wyższy niż standardowy stopień nawilżenia, więc nie musiałam sięgać tak często po nawilżające krople do oczu. Do tego okazały się o wiele bardziej komfortowe niż inne modele, ponieważ nie były takie „ciasne” i bardzo szybko przestawałam je w ogóle wyczuwać. Mój komfort widzenia znacznie wzrósł i wreszcie mogłam wyjść na basen czy wejść z zimna do ciepłego pomieszczenia bez problemu z zaparowanymi okularami.

Po tygodniu testów wróciłam do salonu, gdzie optometrystka ucieszyła się, że znalazłam idealne soczewki, bo tak samo jak ja spodziewała się, że może to zająć więcej czasu. Ponieważ toryczne soczewki chciałam nosić na co dzień, przepisała mi wersję miesięczną i przypomniała, żebym nie kupowała w ciemno soczewek innych firm o tej samej mocy, ponieważ mogą być mniej wygodne niż obecne. Wyjaśniła mi też jak powinnam pielęgnować soczewki i zaleciła stosowanie płynu bez konserwantów.

Kategorie: Kosmetologia