Największą część wydatków związanych z utrzymaniem domu jest jego ogrzewanie. Nic więc dziwnego, ze w momencie budowy domu każdy bierze pod uwagę różne źródła energii. O tego bowiem zależny koszt jego utrzymania. Jednym z bardziej ekonomicznych metod ogrzewania jest instalacja gazowa. Dodatkowo jest wygodna i łatwa w obsłudze. Nie wymaga od nas właściwie żadnej dodatkowej pracy poza jej włączeniem.

Podziemne i naziemne zbiorniki gazowe

zbiornik gazowyDecydując się na instalację trzeba wziąć pod uwagę jej części składowe. Jednym z jej głównych elementów jest zbiornik gazowy. Musimy podjąć decyzję jakiej wielkości powinniśmy posiadać zbiornik. To zależy od powierzchni jaką planujemy ogrzewać, ale tez od tego ile jest domowników i czy gaz będzie używany tyko do ogrzewania domu czy tez może do ogrzewania wody i gotowania. Dla domów jednorodzinnych przeważnie wystarcza zbiornik o pojemności 2700 l – czyli najmniejszy z dostępnych. Pozostaje nam jeszcze do podjęcia decyzja o rodzaju zbiornika. Czy wybieramy podziemny czy naziemny. Czasami wybór zostaje nam narzucony przez przepisy. Zbiornik podziemny może być montowany tylko gdy wody gruntowe są płytkie. Ale też należy go odkopywać za każdym razem gdy wykonywany jest jego przegląd pod względem szczelności. Jest za to bardziej estetyczny jeśli chodzi o wygląd. Naziemny z kolei jest obwarowany przepisami co do jego odległości od granicy działki, studzienki kanalizacyjnej, linii energetycznej czy innych budynków magazynowych i mieszkalnych. Czasami kolei działka jest zbyt mała by stawiać zbiornik na wolnym powietrzu. Koszt instalacji gazowej to około 10 tysięcy złotych wraz z zakupem zbiornika gazowego. Jeśli chcemy obniżyć koszty możemy zdecydować się na zbiornik gazowy używany. Pamiętajmy jednak żeby kupować go od renomowanej firmy która zagwarantuje nam jego dobry stan techniczny dokumentami a nie od prywatnego sprzedawcy.

Warto rozważyć wszystkie wady i zalety aby nasze decyzja była jak najbardziej świadoma ale i zarazem najbardziej dopasowana do naszych potrzeb. Tylko wówczas będziemy w pełni zadowoleni z inwestycji. Warto polegać na sprawdzonych firmach renomowanych, które przygotują dla nas projekt przyłącza, będą także posiadać odpowiednie do tego uprawnienia i widzę. Znacznie pomoże to nam przyspieszyć i usprawnić pracę nad projektem.

Kategorie: Przemysł