Żeglarstwo to dość kosztowne hobby, niemniej staje się ono w Polsce coraz popularniejsze. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na jakość żeglugi i jej bezpieczeństwo w dużej mierze przekłada się nie tylko sam jacht, ale także sposób jego wyposażenie u urządzenia. W tym artykule podpowiadamy jak powinien być wyposażony jacht śródlądowy oraz morski, a także na co przy jego urządzaniu należy zwrócić uwagę. 

Wyposażenie jachtów – co warto wiedzieć?

wyposażenie jachtówNie podlega wątpliwości, ze to w jaki sposób zostanie urządzony i wyposażony jacht wpływa na komfort osób przebywających na jego pokładzie, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wyposażenie jachtów tak tych śródlądowych, jak i tych morskich podyktowane w dużej mierze jest obowiązującymi przepisami, a niedostosowanie się do tych wymogów może skutkować nałożeniem kary na właściciela jachtu, czego należy być świadomym. W jaki zatem sposób powinny być wyposażone jachtu i co należy uwzględnić przy ich urządzaniu, by żegluga była komfortowa, bezpieczna i jednocześnie zgodna z obowiązującymi przepisami?

Jachty morskie i oceaniczne – co uwzględnić przy ich wyposażaniu?

bardziej rygorystyczne są przepisu odnośnie wyposażenia jachtów morskich. Należało by tu wskazać na osobne przepisy w zależności od długości jachtu, niemniej do ogólnych wytycznych, jeśli chodzi o ich wyposażenie można zaliczyć, według portalzeglarski.com takie rozwiązania jak:

Sprzęt

Elementy

sprzęt nawigacyjny

GPS, radar, reflektor, sprzęt do pomiaru głębokości, mapy morskie, kompas, barometr, lornetka, sekundomierz, tablice pływów, spis radiostacji nautycznych, spisy świateł

sprzęt radiotelekomunikacyjny

ratowniczy transponder, sprzęt do odbioru ostrzeżeń i prognoz pogody, radiotelefon, satelitarny telefon komórkowy, radiopława awaryjna

sprzęt ratunkowy

koła ratunkowe, kamizelki ratunkowe, tratwy ratunkowe, sprzęt sygnałowy

środki ochrony przeciwpożarowej

gaśnice w ilości dostosowanej do wielkości jachtu

wyposażenie pokładowe

narzędzia i części zapasowe, apteczka, kotwica z łańcuchem/liną, osprzęt cumowniczy

Powyższe wytyczne obowiązują wprawdzie w przypadki jachtów o długości poniżej 24m, niemniej różnice w przypadku tych większych nie będą znaczne. Wymagane wyposażenie wówczas ulegnie nieznacznemu powiększeniu. niemniej należy pamiętać o tym, ze jachtu morski, przystosowane do długiej żeglugi musza być także funkcjonalnie wyposażone, co wpłynie na komfort osób przebywających na ich pokładzie. W związku z czym należy pamiętać tu o takich rozwiązaniach jak praktyczne i solidne szafy do zabudowy, czy szafy wnękowe do zabudowy, które umożliwią przechowywanie rzeczy na jachcie. Ich styl jest tu kwestia indywidualną mogą to zarówno być meble w stylu nowoczesnym jak i klasycznym należy jednak pamiętać by były one dostosowane do warunków jachtowych. Urządzając jacht za priorytet należy brać sobie jego funkcjonalność można pokusić się o drobne dodatki jak np. poduszki ozdobne, jednak im mniej zbędnych rzeczy tym łatwiej jacht utrzymać w porządku. Warto ten fakt wziąć pod uwagę zagospodarowując przestrzeń na pokładzie.

Jacht śródlądowy – wyposażenie

wyposażenie jachtówWyposażenie jachtów śródlądowych zgodnie z przepisami jest znacznie prostsze nić jest to w przypadku tych morskich. Ilość wymaganych rozwiązań, które muszą się znaleźć na pokładzie jest tu zdecydowanie mniejsza. Można tu wskazać na podstwie informacji z sailing.org.pl wskazać na takie elementy jak:

  • odbijacze – w ilości zależnej od długości jachtu,
  • bosak,
  • apteczka pierwszej pomocy,
  • sprzęt ratunkowy – koła ratunkowe, kamizelki ratunkowe,
  • środki ochrony przeciwpożarowej – gaśnice .

Zgodnie z powyższym wyliczeniem ilość sprzętu jaki obowiązkowo musi znaleźć się na wyposażeniu jachtu jest stosunkowo niewielka, tego typu akcesoria jachtowe można z powodzeniem kupić w takim miejscu jakim jest sklep z wyposażeniem dla jachtów, dzięki czemu nie powinno być z tym większego problemu. Niemniej warto pamiętać, że również w przypadku jachtów śródlądowych dość istotną rolę odgrywa sposób urządzenia jachtu, Również w tym wypadku funkcjonalność staje się najistotniejszym elementem, który powinien decydować o wyborze konkretnych rozwiązań.

Wyposażenie jachtowe – jak wybierać?

Wyposażenie jachtowePowiedzieliśmy już na jakie wyposażenie przy urządzaniu jachtu czy to śródlądowego czy też morskiego należy zwrócić szczególną uwagę. Niemniej warto też wiedzieć, co należy brać pod uwagę przy wyborze poszczególnych elementów. Przede wszystkim warto zwracać uwagę tutaj na jakość  Solidność sprzętu i rozwiązań stosowanych na jachcie w wielu wypadkach to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego warto wybierać akcesoria jachtowe znanych i renomowanych firm. Pamiętajmy o tym, że w wielu wypadkach za marką idzie jakość i tym samym solidność.

Krótko podsumowując temat

Wyposażenie i urządzenie jachtu w zasadzie nie jest szczególnie trudne, Należy jednak dobrze zorientować się odnośnie tego jakie rozwiązania obowiązkowo muszą znaleźć się na jego pokładzie i na co zwracać uwagę przy ich wyborze. 

Kategorie: Wyposażenie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz