Na pewno każdy pszczelarz wie, co oznacza słowo warroza. To jedna z wielu chorób, które mogą dopaść nasze pszczele rodziny, jednak ona jest tą, która występuje najczęściej. Wywoływana jest przez pasożyty należące do pajęczaków i żywiące się hemolimfą pszczół. Pasożyty te to Dręcze pszczele, a ich atak jest w stanie w krótkim czasie uśmiercić całą pszczelą rodzinę, jeśli nie zaczniemy odpowiedniego leczenia. Leczenie polega na odymianiu pszczół specjalnymi substancjami.

W jaki sposób skutecznie odymiać pszczoły apiwarolem?

mały aparat do odymiania pszczół apiwarolemNajczęściej jest to kwas szczawiowy, mrówkowy, czy apiwarol. Okazuje się jednak, że apiwarol jest jednym z najbardziej skutecznych preparatów, w związku z tym to właśnie on jest najczęściej stosowany. Apiwarol występuje w postaci tabletek do leczenia weterynaryjnego. Tabletki te spala się w ulu, a powstający dym zawiera lek, który zwalcza pasożyty wywołujące warrozę. Ich zwalczenie następuje poprzez porażenie układu nerwowego pajęczaków, które znajdują się na zewnętrznych powłokach pszczół. Z tego też powodu zabieg należy powtórzyć w odstępie trzech do sześciu tygodni, ponieważ nie działa on na czerwie. Najbardziej efektywne jest wykonywanie tego zabiegu przy użyciu specjalnych urządzeń. Mały aparat do odymiania pszczół apiwarolem zwiększa efektywność tego zabiegu, a także zapewnia bezpieczeństwo podczas jego wykonywania. Aparat ten kontroluje temperaturę, jaka powstaje w ulu, aby nie dopuścić do jego przegrzania, a także zapewnia całkowite spalenie tabletki z apiwarolem. Dzięki temu zabiegu nie trzeba powtarzać, a jego czas jest znacznie skracany, co nie stresuje pszczół. Całkowite spalenie tabletki przy użyciu odymiacza trwa około trzydziestu sekund, a samo urządzenie rozprowadza dym w ulu w równomierny sposób, dzięki czemu lek trafia do każdej zaatakowanej przez pasożyta pszczoły.

Sam odymiacz nie kosztuje tak wiele, jak mogłoby się nam wydawać. Dodatkowo zakup w sklepie internetowym pozwala nam na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy, gdyż niewielka kwota wystarczy, aby móc zdecydować się na urządzenie, które sprawi, że zabieg odymiania będzie znacznie bardziej efektywny. Jeśli chodzi o rodzaje odymiaczy to mamy możliwość zakupu odymiacza manualnego, jak i elektrycznego. Zalecane są oczywiście urządzenia elektryczne.

Kategorie: Usługi