Prawidłowa opieka nad psem to nie tylko karmienie i wyprowadzanie na spacery, ale również zapewnienie mu odpowiedniej ilości bodźców w domu i poza nim. Oprócz częstych i intensywnych spacerów konieczne jest też zajęcie psa w domu. Służą do tego różnego typu zabawki, które mają za zadanie zająć czworonogowi czas, a przy okazji zapewnienie mu odpowiedniej ilości bodźców.

Zalety zabawek węchowych dla psów

niedrogie zabawki węchowe dla psaMówi się, że szczęśliwy pies to zmęczony pies. Jest w tym stwierdzeniu część prawdy, ponieważ wiele ras psów wymaga ogromnej ilości ruchu.Większość psów, zwłaszcza mających problemy behawioralne potrzebują też niemal całodobowej uwagi właściciela. Dotyczy to szczególnie psów cierpiących na lęk separacyjny. Znudzony pies potrafi sprawiać wiele kłopotów: szczeka, niszczy rzeczy, a także może pojawić się u niego agresja. Niekiedy niemożliwe jest czuwanie nad pupilem przez cały dzień — większość ludzi pracuje poza miejscem swojego zamieszkania. Na ten czas dobrze jest znaleźć czworonogowi interesujące zajęcie. Doskonałe w tym celu są pochłaniające uwagę pupila, a przy tym niedrogie zabawki węchowe dla psa. Maty węchowe są uszyte w taki sposób, by umieszczone w nich ulubione smaczki czworonoga, nie były łatwe do znalezienia. Pies musi wytężyć wszystkie swoje zmysły, zwłaszcza zmysł węchu, by dostać się do smakołyków. Zabawa ta rozwija psi intelekt, rozładowuje stres, wycisza i uspokaja psa, a co więcej — zajmuje czworonoga na długi czas. Poziom trudności znalezienia przysmaków można dowolnie dostosowywać do poziomu zaawansowania psa. Oprócz mat węchowych, istnieją również kule węchowe, a także boxy, piłki, rolki i inne. Podczas zabaw materiałowymi zabawkami, nie powinno się zostawiać psa samego — istnieje ryzyko pogryzienia miękkich elementów przez czworonoga. Jako „pochłaniacz czasu” podczas nieobecności właściciela, idealnie nadadzą się zabawki węchowe z kauczuku i wzmocnionego plastiku. Są specjalnie skonstruowane tak, by pupil nie zrobił sobie krzywdy nawet przegryzając je. 

Zabawki węchowe są idealne zwłaszcza dla psów ze schroniska, cierpiących na lęk separacyjny. Szukanie przysmaków w trudno dostępnych miejscach zajmuje psy na długie godziny, a przy tym wzmacnia pewność siebie pupila, wspomagając trening psów mających problemy behawioralne.