Diagnozowanie chorób, które wywołane zostały obecnością niektórych bakterii, wirusów czy pasożytów koniecznie należy wykonywać przede wszystkim dwustopniowo. Dlatego na drugim etapie pojawia się test Western Blot, który pełni funkcję testu serologicznego uzupełniającego. 

Czym jest test Western Blot?

western blot boreliozaTest ten znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce chorób wywołanych przez wirusy jako metoda wykrywania ich konkretnych rdzeni, co w tym przypadku jest bardzo istotnym czynnikiem. Najczęściej wykorzystywany jest przy diagnozowaniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, opryszczy a nawet robiony jest Western Blot borelioza, itp. Pozwala on głównie na zdiagnozowanie chorób pasożytniczych, w tym chociażby wągrzycy wywołanej obecnością niebezpiecznej larwy tasiemca uzbrojonego, a także niektórych chorób genetycznych, np. takich jak pewne postaci niedokrwistości Franconiego. Z tego wynika, że badanie te pełni niezwykle istotna funkcję w medycynie i jest powszechnie stosowane. Jednym z najpopularniejszych zastosować Western Blot jest diagnostyka chorób bakteryjnych, do których zalicza się chociażby gruźlicę. Jak wyżej zostało wspomniane – stosowany jest przede wszystkim jako drugi etap diagnostyki chorób. Pierwszym jest powszechnie znana ELISA. Różnica między tymi dwoma metodami badań diagnostycznych polega na konkretnej charakterystyce wyników – bardziej jakościowe przedstawia test Western Blot, z kolei ELISA daje wyniki wyłącznie ilościowe, alarmując przy tym, że we krwi pacjenta znajdują się pewne przeciwciała. Do tego wykorzystuje się specjalną do tego skalę, która pozwala na dokładne określenie. Jednak do jakiego zakażenia doszło i na jakim etapie jest rozwój choroby, wskazać może wyłącznie test Western Blot. Jednakże wykonuje się go w momencie, kiedy doszło do pozytywnego wyniku w teście ELISA. Oby dwa te testy są ważne dla siebie nawzajem, ponieważ oby dwa są równie istotne i potrafią wiele powiedzieć o danym stanie zdrowotnym cierpiącego pacjenta. 

Sama interpretacja wyników testu Western Blot polega wyłącznie w uproszczeniu na obserwacji danych prążków. Mianowicie, im jest ich więcej, tym większa jest pewność rozpoznania danej choroby i możliwie jak najszybsze działanie, łagodzące jej przyszłe procesy.  

Kategorie: Kosmetologia