Szybkozłączka termokurczliwa z cyną jest niezastąpiona w przypadku, gdy chcemy mocno i pewnie połączyć lub naprawić przewody. W rurce termokurczliwej znajduje się ring z cyną, która po podgrzaniu do ok 150°C topi się i łączy przewody. Dodatkowo wewnątrz złączki znajduje się warstwa kleju, która wzmacnia i zabezpiecza połączenie przed wilgocią. Po złączeniu przewodów niewymagana jest żadna dodatkowa izolacja.

Izolowane i trwałe połączenie dwóch przewodów 

Złączki termokurczliweIzolacyjna złączka termokurczliwa jest podłużną, polietylenowa rurką używaną w elektronice do izolacji i łączenia przewodów. Wytwarza się je z polietylenu, którego polimeryzacja inicjowana jest promieniowaniem jonizującym. Dzięki temu uzyskiwana jest pamięć kształtu materiału. Kurczy się pod wpływem temperatury od 20% do 70% w zależności od producenta, grubości i rozmiaru. Złączki termokurczliwe stosowane są do: łączenia przewodów elektrycznych, ochrony zaciskanych połączeń i terminali, wszelakiej naprawy w elektronice, automatyce, itp. Dla uzyskania odpowiednio trwałego łączenia zalecane jest zdjęcie izolacji z żyły na długości około ośmiu milimetrów. Należy ustawić opalarkę na temperaturę od 260°C do 280°C, czyli wyższą od temperatury topnienia lutu. Trzeba przy tym pamiętać, że temperatura, w której następuje stopienie lutu jest przenoszona jest na żyłę przewodu.

Podsumowując, termokurczliwe złączki do kabli, z dodatkiem cyny lutowniczej, koszulki termokurczliwej oraz termoplastycznego kleju, odpowiadają za trwałe połączenie żył kablowych. Cyna zawarta w złączkach roztapiając się łączy i zapewnia pewny styk żył. Klej termoplastyczny zapewnia szczelność i izolację połączenia. Całość połączenia w tego rodzaju złączce kablowej dokonuje się w tym samym czasie, przezroczysta rurka termokurczliwa umożliwia stałą kontrolę podczas procesu łączenia żył.

Kategorie: Przemysł