W domach wielkość pomieszczeń jest zazwyczaj zakładana już na etapie budowy, tak, aby wygodnie się mieszkało i można było bez problemu użytkować daną przestrzeń. Po czasie jednak każdy chce dokonać jakiś zmian, także w zakresie przebudowy niektórych pomieszczeń. Jaką wówczas technologię zastosować, aby była ona szybka i tania?

Ściankę działową najczęściej buduje się z profili aluminiowych

ścianki działowe profilePodział pomieszczenia polega zazwyczaj na dobudowaniu jakiejś dodatkowej ścianki, za pomocą której dokona się podziału. Ścianki działowe nie są ściankami konstrukcyjnymi, dlatego nie obowiązują dla nich te same reguły. Nie muszą mieć dużej grubości, nie mówiąc już o odpowiednich warstwach, takich jak izolacja termiczna. Ścianki działowe mogą być cieniutkie, dlatego też często robi się je z takich materiałów, które pozwalają na taką technologię. Oczywiście można ścianki wymurować z cienkich bloczków, jednak technologia profili i płyt kartonowo-gipsowych jest wybierana znacznie częściej. Przy budowie takiego elementu jak ścianki działowe profile powinny mieć odpowiedni przekrój zdolny utrzymać konstrukcję ściany. Profile mocuje się do siebie, oraz pozostałych, stałych przegród, co zapewnia nam dobrą wytrzymałość ściany, przynajmniej pod względem jej stabilności. Gdy już będziemy mieć ruszt konstrukcyjny z profili aluminiowych, możemy się zabierać za przykręcanie do tego rusztu płyt kartonowo-gipsowych. Ta czynność jest już jednak stosunkowo łatwa i przyjemna.

Podczas budowy ścianek działowych bierzmy pod uwagę fakt, że dzielą one pomieszczenie na części i hałas z sąsiednich pomieszczeń może przenikać do innych. Na etapie budowy ścianki działowej możemy wyposażyć jej wnętrze w odpowiedni materiał antyakustyczny. Może to być wełna mineralna, która doskonale tłumi wszelkie hałasy.