W przemyśle spożywczym przenośniki służą do dostarczania produktu do urządzeń do gotowania lub pieczętowania, a następnie do pakowania. Producenci oferują pełną gamę przenośników taśmowych, od ram o małych profilach, po moduły do ​​dużych obciążeń, które można zintegrować z wszechstronnymi systemami manipulacyjnymi do przemieszczania zapakowanych i rozpakowanych produktów, często o nieregularnym rozmiarze i kształcie.

Zasilane systemy taśm przenośnikowych

taśmy przenośnikowePrzenośniki taśmowe są również idealne do małych opakowań, kartonów, worków, bel itp. Kopalnia boksytów Boddington w Australii Zachodniej jest oficjalnie uznana za posiadającą najdłuższy na świecie przenośnik z pojedynczym lotem. Pojedynczy lot oznacza, że​​ładunek nie jest przenoszony, jest to pojedynczy system ciągły na całej długości. Ten przenośnik jest przenośnikiem taśmowo-kablowym z przenośnikiem o długości 31 km zasilającym przenośnik o długości 20 km. Kablowe taśmy przenośnikowe są odmianą bardziej konwencjonalnego systemu pasów pośrednich. Zamiast biegać na zębnikach, przenośniki taśmowe są podparte dwoma stalowymi linkami bez końca (stalowa lina stalowa), które z kolei są podtrzymywane przez koła pasowe luźne. System ten podaje boksyt przez trudny teren w Górach Darling do rafinerii tlenku glinu Worsley. Przenośniki taśmowe są najczęściej stosowanymi przenośnikami napędzanymi, ponieważ są najbardziej wszechstronne i najtańsze. Produkty są transportowane bezpośrednio na taśmie, dzięki czemu zarówno przedmioty regularne, jak i nieregularne, duże lub małe, lekkie i ciężkie, mogą być z powodzeniem transportowane. Przenośniki taśmowe są również produkowane z zakrzywionymi sekcjami, które wykorzystują stożkowe rolki i zakrzywione pasy do przenoszenia produktów za rogiem. Te systemy przenośników są powszechnie stosowane w biurach sortowania pocztowego i systemach obsługi bagażu na lotniskach. Jedną z szorstkich wytycznych jest grubość taśmy – znacznie mniej niż 1 mm – prawdopodobnie taśma wysokotemperaturowa z PTFE. Pasy te, zwykle w kolorze brązowym, mogą wytrzymać temperaturę do 220 stopni Celsjusza. Jest to pas poliuretanowy (PU) do kontaktu z żywnością. Są to urządzenia pracujące w branży przygotowywania żywności, choć są również szeroko stosowane w zastosowaniach farmaceutycznych i naukowych.

Najpopularniejszym rodzajem taśmy, taśma z polichlorku winylu jest ogólny, uniwersalny przenośnik taśmowy. Lekkie taśmy przenośnikowe są wykorzystywane do produkcji mniejszych produktów. Ciężkie przenośniki taśmowe służą do transportu węgla z kopalni węgla. W przemyśle produkcyjnym taśmy przenośnikowe są zaprojektowane do przenoszenia produktów z jednego punktu do drugiego lub przez łańcuch montażowy.

Kategorie: Przemysł