By zdobyć niezbędne kwalifikacje do wykonywania zawodu detektywa, wystarczy pomyślnie przejść egzamin i otrzymać odpowiednią licencję. Sam tytuł nie zapewni nam jednak wiedzy koniecznej, by wykonywać tę pracę dobrze. Doświadczenie możemy zdobywać poprzez praktykę wzbogaconą specjalistycznymi kursami. Szkolenia są niezbędne także dlatego, by móc profesjonalnie korzystać z niektórych środków pomocniczych, które bez uprawnień i wiedzy nie byłyby dla nas dostępne.

Na początek teoria – podstawowe kursy detektywistyczne

detektywChoć wystarczy zdać egzamin, żeby zostać licencjonowanym detektywem, samo posiadania tytułu zawodowego to trochę za mało do rozpoczęcia pierwszej pracy w zawodzie. Początkujący powinni przejść przynajmniej jeden podstawowy kurs, żeby zapoznać się ze specyfiką pracy detektywa. Nawet doświadczeni detektywi jednak co jakiś czas powinni się doszkalać, by sprostać wymaganiom rynku i podwyższyć swoją skuteczność. Istnieją kursy, które przejść musiał kiedyś każdy szanujący się prywatny detektyw oraz takie, które gwarantują nowe, nietypowe umiejętności, mogące przydać się w zawodzie. Widza na temat informacji niejawnych, dostępności pewnych danych, prawa do prywatności, prawnych konsekwencjach utrwalania czyjegoś wizerunku czy sposobach zbierania dowodów w sprawie jest niezbędna dla każdego detektywa. Amatorzy, którzy mają braki w podstawowych informacjach na temat prawnych skutków wykonywanych przez siebie zadań oraz którym brak teoretycznych narzędzi, jakie są detektywowi niezbędne, bardzo szybko mogą na własnej skórze odczuć przejawy swojej ignorancji. Teoretyczne szkolenia prowadzą często doświadczone osoby, które same świadczą bądź świadczyły usługi detektywistyczne, dzięki czemu na kursach możemy poznać wiele praktycznych ciekawostek. Takie szkolenia organizowane są w niemal we wszystkich większych miastach i zazwyczaj kosztują około tysiąca złotych. Poznamy na nich nie tylko zagadnienia związane z prawem karnym czy cywilnym, ale też specyfikę prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług detektywa.

Umiejętności praktyczne – sprawność fizyczna i manualna

detektywWykonywane przez detektywa obowiązki niejednokrotnie mogą okazać się niebezpieczne. Gdy ktoś nakryje nas na podglądaniu, szczególnie, jeśli posiadamy obciążające go dowody, może próbować każdymi środkami przekazać nam swoją niechęć. Dobrze więc dla własnego bezpieczeństwa przejść kursy samoobrony bądź wyspecjalizować się w wybranych sztukach walki, np. aikido czy boksie. Przyda się też kurs posługiwania się bronią. Chodzi nie tylko o celność strzałów, ale umiejętność zabezpieczania i czyszczenia pistoletu, prawidłowego trzymania go w ręku czy poruszania się z nim. Kolejnym istotnym dla detektywa kursem może być szkolenie z zakresu technik interwencyjnych, na którym dowiemy się np. jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji, jak zachować się, kiedy ktoś celuje w nas bronią, jak postępować z niebezpiecznymi substancjami czy sprzętami albo jak szybko i poprawnie złożyć kajdanki.

Szkolenia dodatkowe – wyższy poziom kwalifikacji

szkoła języka angielskiegoDoświadczeni detektywi nie ustają w poszukiwaniu kolejnych metod, które pomogą jak najskuteczniej wykonywać zawód. Wielu przedstawicieli branży, zdając sobie sprawę z możliwości, jakie dają nowe technologie, decyduje się na szkolenie na operatora drona. Według www.swiatdronow.pl używanie dronów bez uprawnień jest nielegalne, chcąc więc docierać w trudno dostępne miejsca za pomocą tych urządzeń, warto na taki kurs się wybrać. Jak w każdej innej branży, ciężko się ponadto rozwinąć, nie znając języka angielskiego. Bez tej umiejętności często niemożliwym jest znalezienie koniecznych informacji o danej osobie. Jeśli nasz język wymaga tylko odświeżenia, możemy zdecydować się na szybki kurs angielskiego. Sprawdźmy także, czy szkoła języka angielskiego, jaką wybierzemy, nie oferuje kursów, na których możemy nauczyć się operować słownictwem najbardziej przydatnym w naszej branży. Przyda się nam jednak nie tylko język i szkolenia na drony, ale także kurs z metod i technik pracy detektywa lub szpiega, na którym poznamy różne sposoby zbierania informacji – w tym związane z nowymi technologiami, pozwalającymi śledzić poczynania danej osoby w sieci. Niektóre podmioty oferują też poszerzone kursy z zakresu metodyki prowadzenia skutecznej obserwacji. Dobrze także przejść choć podstawowy kurs fotografii i używania nowych technologii (np. podsłuchowych), dzięki którym będziemy potrafili obsłużyć nowoczesny sprzęt.

Jakie kursy może przejść detektyw?

  • Teoretyczny kurs wprowadzający
  • Kurs detektywistyczny dla zaawansowanych
  • Szkolenie na operatora drona
  • Kursy języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego
  • Kurs fotografii
  • Techniki interwencyjne
  • Kurs posługiwania się bronią
  • Metody i techniki pracy detektywa
  • Metodologia skutecznej obserwacji

Podsumowując

By skutecznie wykonywać zawód detektywa, potrzeba przede wszystkim doświadczenia i wrodzonej intuicji. Jeśli sukcesywnie będziemy do tego dodawać kolejne, podnoszące kwalifikacje szkolenia, z czasem możemy znacznie ułatwić swoją pracę i podwyższyć skuteczność prowadzonych działań. Jeśli nie mamy własnej agencji detektywistycznej, szkolenia pomogą nam znaleźć pracę. Fachowe umiejętności pozwolą nam także uniknąć niepotrzebnego ryzyka w wielu sytuacjach oraz obronić się, kiedy na odwrót będzie już za późno.

Kategorie: Usługi

1 komentarz

Karol · 20 lipca, 2017 o 10:55 am

Według mnie najważniejsze, aby detektyw był sprawny a do tego znał się na najnowszych technologiach, które ułatwią mu pracę.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder