Budowa własnego zbiornika na nieczystości to często konieczność, szczególnie na terenach wiejskich, lub na obrzeżach niewielkich miast, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji miejskiej. Do czynienia mamy z kilkoma rodzajami zbiorników, a każdy z nich posiada szczególne właściwości, zarówno zalety, jak i pewne wady. Dlatego zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie budowy, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami.

Budowa szamba w praktyce

zbiorniki na szambo z atestemNa początek należy zaznaczyć, że budowa szamba o pojemności nie większej niż 10m3 nie wymaga specjalnego pozwolenia, a jedynie zgłoszenia zamiaru budowy. Inaczej ma się sprawa z większymi zbiornikami, jednak pojemność w granicach 10m3 jest w zupełności wystarczająca dla potrzeb kilkuosobowego gospodarstwa domowego. Pamiętajmy także, że im większy zbiornik, tym lepiej, ponieważ rzadziej będziemy zmuszeni do zamawiania wozu asenizacyjnego opróżniającego szambo. Dlatego jego pojemność powinna być co najmniej taka, jak pojemność wozów asenizacyjnych obsługujących daną okolicę. Warto również przemyśleć łatwy dostęp do opróżniania szamba. Najwygodniej będzie umieścić wyjście ze zbiornika w ogrodzeniu od strony drogi dojazdowej, dzięki temu wóz asenizacyjny nie będzie musiał wjeżdżać na teren posesji. Konieczne jest także zachowanie odpowiednich odległości samego zbiornika od pomieszczeń (drzwi i okien) zamieszkałych przez ludzi (minimum 5 metrów), oraz od granicy działki (minimum 2 metry). Kiedy wiemy już gdzie i jak, trzeba podjąć decyzję co do rodzaju zbiornika. Najbezpieczniejsze będą gotowe zbiorniki na szambo z atestem, które na miejsce budowy przywożone są w całości. Producent odpowiada za szczelność zbiornika, który jeszcze przed przywiezieniem do klienta przechodzi odpowiednie testy. Zarówno betonowe jak i te z tworzywa sztucznego, zbiorniki na szambo z atestem, wykazują się doskonałą szczelnością i trwałością. Główna różnica dotyczy jednak sposobu montażu, oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Szamba betonowe są ciężkie, dlatego w ich montażu konieczny jest ciężki sprzęt. Trudno je natomiast uszkodzić podczas transportu czy montażu, czego nie można powiedzieć o szambie z laminatu. Jest ono natomiast łatwiejsze w montażu. Jednak poprzez to, że jest lżejsze, wymaga dokładnego zakotwienia w gruncie, inaczej może zostać wypchnięte przez wody gruntowe.

Warto również wspomnieć o tym, że szambo może być zbiornikiem dwu lub trzykomorowym. Zainstalowanie zbiornika z więcej niż jedną komorą, wymaga znacznie płytszego wykopu, co czasem bywa dużym ułatwieniem i ograniczeniem kosztów. Jednak pamiętajmy, że każda komora wymaga osobnego komina inspekcyjnego oraz osobnego włazu, co generuje dodatkowe koszty.