W przypadku stali temperatura odprężająca wynosi od około 500 ° C do 550 ° C, ale w przypadku aluminium odpowiednia temperatura odprężająca wynosi 300 ° C. Oznacza to, że aby odprężenie aluminium po naprężeniu było skuteczne, materiał będzie muszą zostać podgrzany do temperatury, w której właściwości mechaniczne zostaną utracone.

Spawarką TIG można spawać dwie grubości aluminium

spawarka tig do aluminiumZ tego powodu odprężanie po spawaniu nie jest zalecane dla aluminium. Jak odróżnić różne stopy aluminium od siebie? Istnieje wiele różnych stopów aluminium, a dla prawidłowego i bezpiecznego spawania powinieneś wiedzieć, jaki stop spawać. Jeśli nie, możesz zastosować się do tych ogólnych wskazówek: Profile są na ogół stopami serii 6000. Odlewy najczęściej są połączeniem odlewu aluminiowo-krzemowego – niektóre są spawalne, inne nie. Kawałki blachy, płyty lub pręta są prawdopodobnie stopami z serii 5000 do 6000. Jeśli chce się zachować precyzję należy kupić zestaw do testowania stopów, który pomoże ci dokładnie określić skład stopu. Jak spawać przy użyciu narzędzia, jakim jest spawarka tig do aluminium dwie różne grubości metalu? Gdy operator ma dwie różne grubości, musi ustawić parametry tak, aby były wystarczająco wysokie, aby spawać metodą TIG najgrubszy element. Podczas spawania należy faworyzować złącze i przyłożyć więcej ciepła do grubszego elementu. Jak spawać 7075? Większość stopów aluminium nadaje się do spawania, i jest ich sporo, w tym aluminium 7075. Powodem, dla którego 7075 wyróżniono w tym przykładzie, jest to, że jest to jeden ze stopów aluminium o najwyższej wytrzymałości. Kiedy projektanci i spawacze szukają stopu aluminium do użycia, wielu zacznie od przeglądu tabeli z listą wszystkich stopów aluminium i ich wytrzymałości.

Jednak nowicjusze nie zdają sobie sprawy z tego, że kilka stopów aluminium o wyższej wytrzymałości jest spawalnych – szczególnie te z serii 7000 i 2000 – i nie należy ich używać. Jedynym wyjątkiem od zasady, by nigdy nie używać 7075 do spawania, jest przemysł formowania wtryskowego. Przemysł ten naprawi matryce przez spawanie 7075 – ale nigdy nie powinien być wykorzystywany do prac konstrukcyjnych.