Każdy z nas chciałby zawsze słyszeć tylko prawdę, ale już nie każdy chce ją sam mówić. Przeważnie oszukujemy się wzajemnie w błahych sprawach, ale bywają też poważne sprawy, które skrzętnie ukrywamy przed innymi nawet przez wiele lat. Nie zawsze wykrycie oszustwa jest proste, gdyż ludzie ukrywają je na wiele sposobów.

Kiedy wykonuje się badanie poligraficzne?

wariograf - skuteczność wynikówZnanie czyichś myśli byłoby najlepszym sposobem na szczerość, jednak na obecną chwilę nie jest to możliwe. W celu zdemaskowania kłamcy na pewno pomaga nam nauka i wiedza o reakcjach organizmu oraz o niewerbalne mowie ciała. Kiedy mówimy nieprawdę, nasze ciało podświadomie wysyła sygnały świadczące o tym. Są to odruchy podświadome nad którymi można zapanować, jeżeli tylko się je dostrzega. Jednak już na reakcjami fizjologicznymi już nie zapanujemy, bo dzieją niezależnie od nas i kieruje nimi nasz mózg. Jednak są metody, które pozwalają na rozszyfrowanie i w ogóle zauważenie reakcji, których może być nie wdać gołym okiem. Na pewno pomocny jest wariograf – skuteczność wyników jest oceniana na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent. To doskonały wynika na tle innych metod, biorąc pod uwagę, że wariograf został wynaleziony wiele lat temu. Dzięki ciągłym unowocześnieniom, urządzenie to uzyskało tak wysoką skuteczność, ale ma na nią wpływ także sam sposób przeprowadzenia badania. Badania poligraficzne są wykonywane w Instytucie Badań Wariograficznych, który znajduje się w Warszawie, ale posiada też aż dwadzieścia siedem terenowych oddziałów w różnych miastach Polski. Wariograf służy do rejestrowania reakcji fizjologicznych organizmu na bodźce zewnętrzne. Przeważnie jest to przyśpieszone bicie serca czy nadmierna potliwość skóry, których nie zawsze da się zauważyć, ale wariograf na pewno je wychwyci. Na końcu badania są porównywane odczyty z wariografu z udzielonymi z odpowiedziami.

Z roku na rok przybywa osób, które zdecydowały się na skorzystanie z badania wariograficznego, gdyż jego skuteczność, gwarantuje niemalże pewność. Dlatego też jest ono często wykorzystywane w sądach, w korporacjach czy na sprawach rozwodowych w celu jednoznacznego potwierdzenia lub zaprzeczenia ewentualnej niewierności któregoś z małżonków. Cena tego badania to około tysiąc złotych.

Kategorie: Usługi