Obecnie na rynku oferowanych jest bardzo wiele różnych maszyn dźwignicowych, potocznie określanych podnośnikami. Należy jednak wiedzieć że rodzajów podnośników jest bardzo dużo i różnią się one od siebie swoim przeznaczeniem. Co zatem o rodzajach podnośników warto wiedzieć i w jakiej sytuacji są one użyteczne? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Dźwigi – najpopularniejszy rodzaj podnośników

dźwigDźwigi jak już sama nazwa na to wskakuje są urządzeniami dźwigowymi. Ich elementem charakterystycznym jest dźwignia inaczej określana także windą, która wykorzystywana jest do podnoszenie i transportowania ładunków, osób, towarów z wykorzystaniem kabin lub platform, które to przesuwają się wzdłuż sztywnych prowadnic nachylonych pod odpowiednim kątem, który zwykle jest nie większy niż 15 stopni. Zasadniczo dźwigi można podzielić na kilka rodzajów, a wśród nich na takie jak:

  • dźwigi szybowe,
  • dźwigi budowlane,
  • dźwigi okrężne,
  • dźwigi pochyłe,
  • żurawie.

Duża ilość rodzajów dźwigów sprawia, że usługi dźwigowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, budownictwie czy zakładach rozładunkowych i załadunkowych. Dość mylnie jednak określenie dźwigu stosowane jest do wszystkiego rodzajów dźwignic, które jednak dźwigami nie są.

Podnośniki koszowe – co warto wiedzieć?

Podnośniki koszowePodnośniki koszowe zaliczane są do grupy urządzeń dźwignicowych. Urządzenia te charakteryzuje się specyficzna budową, gdzie platforma lub kosz zamontowana jest na końcu ramienia hydraulicznego, co umożliwia przenoszenie osób czy też rzeczy na duże wysokości. Podnośniki koszowe sterowane są za pomocą specjalnego panelu, który umożliwia kierowanie ramieniem podnośnika. Tego rodzaju podnośniki najczęściej spotkać można jako pojazdy kołowe, gdzie sam podnośnik zamontowany zostaje na naczepie pojazdu. Fakt ten sprawia, że urządzenie to jest bardzo mobilne, a co za tym idzie powszechnie wykorzystywane zarówno w budownictwie, przy pracach montażowych, wykończeniowych jak i w trakcie prac konserwacyjnych i porządkowych. Obecnie na rynku dostępne są bardzo różne modele podnośników koszowych dzięki czemu ich rodzaj można z powodzeniem dobrać do specyfiki branży w której ma być on wykorzystywany. Dodatkowo dość powszechna jest także taka usługa jak wynajem podnośników koszowych, dzięki czemu dostęp do tego rozwiązania jest o wiele łatwiejszy. Decyzja o kupnie lub wynajmie podnośnika koszowego powinna być uzależniona od tego na jak długo potrzebny jest taki dźwig i jak często ma być on w danym przedsiębiorstwie wykorzystywany.

Podnośniki samochodowe – czym się charakteryzują?

podnośniki hydraulicznePodnośniki samochodowe są podstawą wyposażenia każdego serwisu samochodowego. Obecnie stosowane są one w zamian rozwiązania jakim był kanał naprawczy. Umożliwiają one płynną regulacje wysokości podnoszenia samochodu, co ułatwia dojście w trudno dostępne miejsca w trakcie napraw czy też diagnostyki. W większości podnośniki samochodowe umożliwiają także wykonywanie napraw samochodowych przy zwolnieniu zawieszenia i kół, co ułatwia prace naprawcze przy podwoziu. Należy jednak zaznaczyć, że podnośników samochodowych jest kilka rodzajów, według portalu www.mechanik.media.pl wśród nich można wyróżnić:

  • podnośniki samochodowe elektromechaniczne,
  • podnośniki samochodowe elektropneumatyczne,
  • podnośniki samochodowe elektrohydrauliczne.

Dobór odpowiednich podnośników samochodowych powinien być uzależniony od specyfiki samego serwisu samochodowego jak i od rodzaju prac, które są w nim wykonywane.

Podnośniki pneumatyczne

podnośniki pneumatycznePodnośniki pneumatyczne są maszynami powszechnie wykorzystywanymi w serwisach samochodowych i oponiarskich. Pozwalają one na wygodne uniesienie samochodu lub jego części w zależności od rodzaju podnośnika. Najpopularniejsze są podnośniki pneumatyczne typy bałwanek, które dzięki lekkiej i niewielkiej gabarytowo konstrukcji można swobodnie przemieszczać po całym warsztacie, co umożliwia wykonywanie prac przy pomocy podnośnika w dowolnym miejscu. Coraz częściej spotykane są także podnośniki pneumatyczne płytowe, które umożliwiają podniesie całego samochodu, jednak zakup tego typu urządzeń jest o wiele większym wydatkiem, z w porównaniu z bałwankiem, dlatego w tego rodzaju podnośniki wyposażone są zwykle duże serwisy oponiarskie czy samochodowe.

Podsumowując

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów podnośników, co sprawia, że urządzenia tego typu powszechnie wykorzystywane są w różnych branżach. Dobór odpowiednich dźwignic uzależniony powinien być od specyfiki firmy i jej potrzeb, przy czym warto pamiętać, że w większości przypadków możliwe jest także wynajęcie tego typu maszyn. 

Kategorie: Maszyny

0 Komentarzy

Dodaj komentarz