Przemysł drzewny ma do dyspozycji wiele nowoczesnych urządzeń do przerobu pozyskiwanego surowca. Jednym z nich jest rębak do drewna występujący w wielu różnych odmianach. Służy od do przerobu na zrębki odpadów powstałych po wycince drzew i cięciach pielęgnacyjnych. W ofercie producentów znajdują się zarówno urządzenia dla profesjonalistów oraz dla użytkowników domowych.

Wydajne rozdrabniacze do drewna

rębak spalinowyProducenci rębaków chcąc spełnić oczekiwania wszystkich odbiorców oferują rębaki o bardzo zróżnicowanych parametrach roboczych i źródłach napędu. Największym zainteresowaniem wśród profesjonalistów cieszą się rębak spalinowy ze względu na napęd, który jest niezależny od źródła zasilania jak w przypadku rozdrabniaczy elektrycznych i rębaków napędzanych wałem odbioru mocy z ciągnika. Dzięki temu rębak elektryczny może pracować bezpośrednio w miejscu wykonania zleconych prac. Takie same możliwości ma co prawda rozdrabniacz do traktora lecz wymaga współpracy z kosztownym ciągnikiem właśnie. Podstawowym parametrem pracy rębaka jest maksymalna średnica materiału drzewnego jaką rębak jest w stanie przerobić na zrębki. Ma tu znaczenie rodzaj drewna, które może być miękkie i twarde. Nowoczesny rębak jest bardzo bogato wyposażony w podzespoły pomocnicze. Bardzo często są to elektroniczne systemy nastawów wielkości zrębkowania oraz szereg wspomagających urządzeń mechanicznych. Do rębaka opcjonalnie można dokupić składany rolkowy stół podawczy bardzo ułatwiający pracę operatora. Kolejny przykład to system ruchomych wałków wprowadzających z niezależnym napędem hydraulicznym. Dzięki nim materiał drzewny jest wprowadzany pod noże tnące w sposób bardzo stabilny, ograniczający drgania i wibracje. Wśród rębaków bardzo duże znaczenie ma podział ze względu na budowę mechanizmu tnącego. Producenci posiadają w ofercie rębaki z mechanizmem tnącym bębnowym i tarczowym. Na obrotowych bębnach i tarczach umieszcza się pewną liczbę noży tnących wykonanych z wysokiej jakości stali. Wszystkie mechanizmy ruchome umieszczone są w bardzo wytrzymałej obudowie z blach stalowych.

Rozdrabniacze do drewna świetnie wpisują się w ekologiczne podejście do gospodarowania cennymi zasobami drzewnymi. Dzięki ich wykorzystaniu do przerobu odpadów drzewnych uzyskuje się zrębki do produkcji opału w postaci pelletu i brykietów. Również branża ogrodnicza korzysta ze zrębków tworząc z nich kompost oraz materiał na wyściółkę podłoży.

Kategorie: Maszyny