Płytki ceramiczne muszą być położone w odpowiedni sposób. Jednak jednym z najważniejszych elementów ich kładzenia jest dobranie odpowiednich elementów wykończenia. Mowa tutaj o listwach i kątownikach, które dopełniają całości, i zabezpieczają rogi płytek przed zniszczeniem. Kątowniki mogą być dopasowane do różnego rodzaju płytek i być montowane na przykład na tarasie czy w łazience. Jakie są najważniejsze rodzaje tego typu elementów?

Listwy i kątowniki do łazienki i tarasu

listwy do płytekW łazienkach mamy do czynienia z listwami łączeniowymi, które mogą spełniać funkcję łączącą różne materiały. Dzięki temu mamy okazję w estetyczny i łatwy sposób połączyć płytki z panelami drewnianymi czy wykładziną. Wystarczy zainstalować płaską i szeroką listwę, której rolą jest także zakrycie łączenia dwóch materiałów. Listwy do płytek montowane w łazienkach często spełniają funkcję antypoślizgową i mogą być wyposażone w specjalną wkładkę centralną, zapewniającą wyeliminowanie poślizgu gołej stopy, na przykład po wyjściu z prysznica. Oprócz listew łazienkowych popularnością cieszą się także specjalne okapniki i kątowniki montowane na tarasach i balkonach. Oprócz roli zabezpieczającej rogi płytek balkonowych zapewniają one odpływ wody oraz zabezpieczają przed powstaniem zacieków. Dzięki temu położone płytki nie są narażone na podmycie, a ich struktura nie jest naruszona nawet po dużej ulewie. Dzięki kątownikom tarasowym możliwe jest zbudowanie odpływu, który będzie w dużej mierze powodował brak konieczności dodatkowych zabezpieczeń przed podmywaniem i tworzeniem się zacieków. Listwy i kątowniki mogą także spełniać funkcję estetyczną i w bardzo dobry sposób zlewać się z fakturą położonych płytek. Dlatego producenci oferują duży wybór listew drewnopodobnych, mosiężnych czy aluminiowych. Listwy mogą być także lakierowane i pokrywane specjalną powłoką, która będzie imitować glazurę łazienkową czy fakturę drewna dowolnego gatunku.

Dzięki temu, że listwy łazienkowe i balkonowe są wykonywane niezwykle wytrzymałych materiałów, ich długoletnie działanie jest zapewnione poprzez wielomiesięczną gwarancję. Kątowniki montowane na tarasach są produkowane w celu zapewnienia ochrony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a także długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV.

Kategorie: Budownictwo