Gonartroza to zwyrodnienie stawu kolanowego, które w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych symptomów. Dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero wówczas, gdy znajduje się już w zaawansowanym stadium. Ta uciążliwa dolegliwość kolana polega na uszkodzeniu chrząstki stawowej, co powoduje ból. Do przyczyn gonartrozy należy nadwaga, urazy mechaniczne, nadmierne uprawianie sportu, a także niewłaściwa dieta oraz ciężka praca fizyczna. By odpowiednio zdiagnozować to schorzenie konieczne jest badanie RTG, analiza krwi płynu stawowego, a także USG.

Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego

zwyrodnienie stawów kolanowychNiezbędna jest także zmiana trybu życia, a także odpowiednia rehabilitacja, która jest pomocna wówczas, gdy naszym problemem jest zwyrodnienie stawów kolanowych. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja łagodzi dolegliwości bólowe, a także umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jej zadaniem jest rozluźnienie, poprawa ukrwienia tkanek, zmniejszenie napięcia skóry, a także złagodzenie bólu. Choroba zwyrodnieniowa, która  obejmuje staw kolanowy, jest poważnym problemem, nie da się jej cofnąć, ale można spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. Konieczna jest współpraca z fizjoterapeutą, który dobierze zabiegi odpowiednio do stopnia zaawansowania problemu. Tego typu postępowanie działa przeciwbólowo, zwiększa zakres ruchu w stawie, zapobiega przykurczom i zanikom mięśniowym, a także spawalnia postęp procesu zwyrodnieniowego. Dzięki temu pacjent może zdecydowanie sprawniej funkcjonować w codziennym życiu. Kinezyterapia polega na odpowiednio dobranych ćwiczeniach, bardzo pomocna jest kinezyterapia, ćwiczenia dobrane są zawsze indywidualnie do każdego pacjenta, zależą od stopnia zaawansowania schorzenia.

Należą do nich ćwiczenia czynne, czynne z obciążeniem oraz z wykorzystaniem przyborów i przyrządów. Bardzo ważne są ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie stabilizujące chory staw. Uzupełnieniem rehabilitacji są także inne działania i zabiegi, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Należą do nich elektroterapia, laseroterapia oraz magnetoterapia. Tego typu postępowanie zmniejsza dolegliwości bólowe, spowalnia postęp choroby, a także rozluźnia napięte mięśnie. Odpowiednie zabiegi są bardzo pomocne i często wykonywane w dobrych gabinetach fizjoterapeutycznych.

Kategorie: Kosmetologia