Wiele lat temu jedyną możliwością na prowadzenie księgowości w firmie było zatrudnienie specjalisty. Niewielu przedsiębiorców się zna na tyle na rachunkowości, aby móc samodzielne prowadzić swoją księgowość, dlatego albo zatrudniają fachowców, albo nawiązują współpracę z biurem rachunkowym. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które warto przeanalizować.

Wybór rzetelnego biura rachunkowego

biuro rachunkowe z gdańskaW księgowości liczy się profesjonalizm, dokładność i terminowość, dlatego też nie każdy może sobie poradzić w tej branży. Dobry księgowy posiada odpowiednie wykształcenie i długoletnie doświadczenie, które gwarantuje wysoką jakość usług. Właśnie takich specjalistów zatrudniają biura, które są w stanie w ciągu miesiąca rozliczyć nawet kilkaset działalności. Biuro rachunkowe z Gdańska jest propozycją dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą nieco zaoszczędzić na usługach księgowych. Oczywiście duże firmy i spółki także są mile widziane, jednak one  najczęściej mają swoich specjalistów w firmach, bo tak jest dla nich najkorzystniej. Współpraca z biurem rachunkowych opiera się przede wszystkim na kompleksowym świadczeniu usług z zakresu księgowości, kadr i płac, a także doradztwa podatkowego. Dla większości przedsiębiorców takie usługi są w zupełności wystarczające, ponieważ w jednym miejscu mogą załatwić wszystkie finansowe i rachunkowe sprawy. Ze względu na specyfikę pracy, w biurach rachunkowych najczęściej pracuje kilku głównych księgowych, którzy przede wszystkim odpowiadają za prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Ponadto w biurach jest także kilku kadrowych, którzy sporządzają listy płac oraz prowadzą teczki osobowe pracowników zatrudnionych w firmach klientów.

Różne argumenty przekonują przedsiębiorców do nawiązania współpracy z biurem rachunkowych, ale przeważnie chodzi o kwestię kosztów. Zatrudniając samodzielnego księgowego, musimy mu zapewnię adekwatne do posiadanych umiejętności wynagrodzenie. Przeważnie wynosi ono kilka tysięcy złotych, zatem nie są to małe kwoty. Wybierając biuro rachunkowe zapłacimy za usługi księgowe przynajmniej połowę tej kwoty, przy zachowaniu wysokiej jakości. Dla biura, każdy przedsiębiorca jest potencjalnym klientem.

Kategorie: Usługi