Wagi betonowe charakteryzują się wyjątkowo wysoką jakości ze względu na użycie wytrzymałego materiału, jakim jest beton. Mimo zastosowania względnie mało elastycznego surowca, urządzenie nie traci na precyzji mierzenia stopnia ciężkości. Wręcz przeciwnie! Waga tego rodzaju jest w stanie zważyć z dużą dokładnością do 100 ton! Czym charakteryzują się tego typu betonowe konstrukcje?

Betonowy mistrz precyzji

precyzyjne wagi samochodowe betonoweUrządzenia tego typu, charakteryzujące się wyjątkową trwałością, zdecydowanie nie tracą na czułości. Wyjątkowo precyzyjne wagi samochodowe betonowe posiadają od 6 do 10 czujników tensometrycznych w zależności od długości samej wagi. Wcześniej wspomniane czujniki przymocowywane są do stalowego elementu przyczepionego do podkładki, która jest zalewana betonem. Aby móc zamontować tego typu wagę należy odpowiednio przygotować teren – potrzebny jest tłuczeń, piasek i 15 cm wylewki betonowej. Na takim podłożu montowane są elementy urządzenia ważącego. Dzięki temu, że są to prefabrykaty, konstrukcję ustawia się niczym klocki. Montaż wagi może trwać maksymalnie dwa dni. Osoba zamawiająca tego typu wagę często może wybrać spośród dwóch wersji wag betonowych – naziemną z najazdami oraz zagłębioną. Zaletami wag zagłębionych jest zajmowanie mniejszego obszaru, integracja z placem manewrowym, a także wygodny wjazd i zjazd. Jeśli mowa o zaletach wagi z najazdami to cechuje je niski koszt przygotowania podłoża, wygodny dostęp do czujników, brak konieczności odprowadzania wody deszczowej, a dodatkowo łatwiejsza konserwacja. Obie wagi charakteryzują się wysoką wytrzymałością i nośnością do 100 ton. Zarówno zagłębiona jak i naziemna waga betonowa nie wymagają zezwolenia na budowę. Poza tym dostępne są często również konstrukcje stalowo-betonowe. Ich wielkość jest nieco mniejsza, ponieważ platforma ma 42 cm wysokości, a waga betonowa 51 cm. Waga tego typu jest jednak trochę cięższa. Podobnie jak w przypadku wag stricte betonowych tu też występują wersję z najazdami oraz zagłębiona.

Mimo słabej plastyczności betonu czy stali wagi stalowe i betonowe mogą charakteryzować się wysokim stopniem precyzji. Należy pamiętać, że sercem każdej wagi są tak zwane czujniki tensometryczne i to od nich głównie zależy, jak czuła będzie waga. W konstrukcjach, o których było wspominane w tekście, są one zalewane betonem i to dzięki nim zawdzięczamy wysoką precyzję ważenia.

Kategorie: Przemysł