Storczyki, popularnie nazywane orchideą, należą do jednych z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w naszych domach. Stanowią doskonałą ozdobę wnętrz, gdyż ich liście i kwiaty są naprawdę urokliwe. Nie są to jednak rośliny łatwe w uprawie. Wiele osób zmaga się z chorobami storczyków, którym można zapobiec dzięki właściwej pielęgnacji. Odpowiednie nawadnianie i lokalizacja w idealnym miejscu to podstawa każdej hodowli. Nie można również zapomnieć o nawożeniu, które zapewnia długie i częste kwitnienie.

Jak nawozić storczyki?

polecany biohumus do storczykówNawożenie storczyków to kluczowy czynnik ich prawidłowego rozwoju i kwitnienia. Należą one do grupy epifitów, czyli roślin, które rosną na drzewach, a ich korzenie luźno zwisają z gałęzi drzew. Pochodzą z klimatu tropikalnego, więc konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Są ciepłolubne, ale nie przepadają za bezpośrednim i ostrym słońcem. Dodatkowo lubią wilgotne powietrze, więc trzeba pamiętać o ich podlewaniu, ale z drugiej strony nie można doprowadzić do przelewania, gdyż korzenie wyjątkowo mocno narażone są na gnicie i choroby grzybowe. Poza tymi warunkami konieczne jest dostarczanie im składników odżywczych, które pozytywnie wpływają zarówno na korzenie, liście, jak również kwiaty. Warto wybrać polecany biohumus do storczyków, który zapewni długie kwitnienie i jędrne, zdrowe liście. Biohumus to płynny nawóz organiczny wyprodukowany na bazie składników naturalnych, które dostarczają storczykom wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Nawóz ten należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody i stosować do podlewania roślin. Trzeba jednak uważać, aby nie zalać nasady liści, gdyż to może doprowadzić do chorób rośliny. Najlepiej zanurzyć korzenie storczyka w przygotowanej wodzie na około 15-20 minut, poniżej nasady liści. Takie nawożenie zapewni prawidłowy rozwój storczyka, zaś wchłonięty przez podłoże nawóz zapewni składniki odżywcze na dłuższy czas.

Storczyki to wyjątkowo piękne rośliny, które upiększają każdy dom. Ich uprawa nie musi być trudna, jeśli pamiętamy o kilku najważniejszych rzeczach. Warto pamiętać, że nawożenie storczyków jest zabiegiem koniecznym i niezbędnym do życia roślin. Prawidłowa pielęgnacja storczyków i ich regularne nawożenie zapewni nam piękne kwiaty przez cały rok.