Ostatnio musiałam na trochę przeprowadzić się do innego miasta. Postanowiłam na ten czas wynająć swoje mieszkanie, żeby nie stało puste. Dowiedziałam się jakie warunki należy spełnić, żeby móc legalnie wynajmować swoje mieszkanie. Jednym z dokumentów, które należało uzyskać była certyfikacja i audyt energetyczny mieszkania. Do tej pory nie wykonywałam w mieszkaniu takiego sprawdzianu stanu instalacji elektrycznej, dlatego teraz musiałam znaleźć firmę, która wystawi mi odpowiednie dokumenty.

Czym jest certyfikacja energetyczna budynku?

certyfikacja i audyt energetyczny budynkówOd mojego agenta nieruchomości dowiedziałam się, że certyfikacja i audyt energetyczny budynków jest obligatoryjna w przypadku, kiedy zamierzamy wynająć budynek lub lokal, albo sprzedać go na podstawie umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności do lokalu. Certyfikację energetyczną budynku wystawia się na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego oraz pomiarów, które określają efektywność zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie. Certyfikacja energetyczna budynku jest ważna 10 lat od momentu jej wystawienia pod warunkiem, że w między czasie nie dokonuje się żadnych istotnych zmian w instalacji elektrycznej. Do takich zmian można zaliczyć zrobienie dodatkowe łącza w instalacji lub wymianę okablowania. Certyfikacja energetyczna może być wystawiona tylko przez osobę z odpowiednimi kompetencjami. Taka osoba musi mieć wykształcenie wyższe kierunkowe ze specjalizacją charakterystyki energetycznej lub architektury i pożarnictwa, albo ukończyć państwowe kursy i szkolenia z zakresu prawa budowlanego. Dodatkowo nie może być ona osobą karaną. Ważne jest więc, aby wybrać odpowiednią firmę energetyczną, która się tym zajmie, a nie szukać prywatnej osoby, której kompetencje mogą zostać łatwo podważone. W takiej sytuacji to my mieliśmy problem z nieważnymi dokumentami.

Wzięłam od mojego agenta nieruchomości namiary na fachową firmę energetyczną i umówiłam się z nimi na dokonanie odpowiednich pomiarów. Mieli oni bardzo szybkie terminy, dlatego nie musiałam długo czekać. W między czasie dostarczyłam im wszystkie niezbędne dokumenty do dokonania audytu energetycznego, w tym przede wszystkim roczne zestawienie faktur. Już po kilu dniach otrzymałam od nich gotowe dokumenty. Dzialali oni szybko i sprawnie.

 

Kategorie: Usługi