Męczennica błękitna to jeden z rodzajów roślin z rodziny męczennicowatych, który obejmuje około 530 gatunków, jej łacińska nazwa to Passiflora foetida. Rośnie głównie na terenach Azji, Australii i na wyspach Oceanu Spokojnego. Roślina ta uprawiana jest w ciepłych warunkach, niektóre jej rodzaje znajdziemy nawet w Afryce, Nowej Zelandii czy na Hawajach, więc jest to gatunek ciepłolubny.

Znaczenie passiflory w kapsułkach

passiflora kapsułkaWykorzystywana jest jako roślina ozdobna i jadalna, w niektórych gatunkach znajdziemy wiele zastosowań medycznych, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie. Za poszczególne funkcje odpowiadają odpowiednie substancje zawarte w roślinie, są to głównie flawonoidy, które wyszczególniamy na kilka rodzajów — witeksynę, izowiteksynę, orientynę, izoorientynę, apigeninę, kwercetynę czy empferol. Ważne dla organizmu będą również alkaloidy indolowe, a także glikozydy, jest ona również dobrym źródłem olejków eterycznych i kumaryny. Badania medyczne potwierdziły, że męczennica pomaga w leczeniu stanów lękowych, a więc może być ona naturalnym i zdrowszym zamiennikiem dla leków psychotropowych. Wspomniana wcześniej chryzyna działa kojąco na układ nerwowy, wspiera przy okazji jego funkcjonowanie, co przynosi efekt uspokajający, dlatego może być również dobrym wyborem dla osób nerwowych, borykających się ze stresującą pracą. Jest skutecznym lekiem w leczeniu ADHD u dzieci, czyli zespołu nadpobudliwości ruchowej, pomaga także radzić sobie ze stresem. Regularnie zażywanie naparu z liści lub passiflora kapsułka może wpłynąć na jakość naszego snu, znacznie go poprawiając, będzie to szczególnie ważne dla osób, które borykają się z problemem bezsenności. Co więcej, roślina wprowadza nasz organizm w fazę REM, cechuje się ona wysoką aktywnością mózgu, pojawiają się w niej marzenia senne, wbrew pozorom czujemy się po niej znacznie bardziej wypoczęci niż po nawet dłuższym śnie w jakiejkolwiek innej fazie. 

Jest ona jednak dość rzadko występującą fazą, dlatego warto zastanowić się, czy nie warto zacząć stosować męczennicę błękitność na poprawę snu i naszej późniejszej produktywności, ponieważ wyspany człowiek jest mniej podatny na stres, potrafi się lepiej skupić i wykonać więcej czynności w tym samym czasie.