Budując nowy dom zastanawiamy się bardzo często nad wyborem materiału do wykonania pokrycia dachowego. Standardowo dach wykańcza się dzisiaj blachodachówką, ale kto powiedział, że dom trzeba wykończyć standardowo. A nowoczesna technologia pozwala na to, żeby dach pełnił jednocześnie rolę własnej elektrowni. Wystarczy pokryć do panelami fotowoltaicznymi, które doskonale wyglądają a do tego jeszcze produkują całkowicie darmowy prąd.

Cały dach pokryty fotowoltaiką

panele fotowoltaiczne z BydgoszczyGdy rozejrzymy się dookoła to możemy zobaczyć, że większość instalacji fotowoltaicznych wygląda dokładnie w taki sam sposób. Najczęściej jest to kilkanaście paneli słonecznych umieszczonych w jednym miejscu dachu tuż obok siebie. Tak się dzisiaj montuje ogniwa fotowoltaiczne, bo chodzi o to, żeby wykorzystać jak najwięcej przestrzeni na dachu. Im więcej paneli tym więcej darmowego prądu, a to jest przecież cel takiej instalacji. Firmy, które oferują panele fotowoltaiczne z Bydgoszczy poszły o krok dalej. Zaoferowały swoim klientom pokrycie całego dachu panelami słonecznymi. Z tą jednak różnicą, że panele nie są montowane na dachu, ale zamiast dachu. A to wygląda już naprawdę doskonale, bo jeśli dom ma nowoczesną elewację zewnętrzną to z panelami wszystko komponuje się idealnie. No i przede wszystkim cały dach wygląda jednakowo, a panele nie rzucają się w oczy. Na uwagę zasługuje też to, że tak duża instalacja może być naprawdę bardzo wydajna. Jeśli cały dach pokrywamy ogniwami to na pewno nie musimy się martwić o to, że przy spadzie mocy produkcyjnej paneli zabraknie nam darmowego prądu. Biorąc pod uwagę roczną utratę mocy to przy tego rodzaju instalacji powinna ona funkcjonować przez prawie sto lat. Oczywiście nie jest powiedziane, że same ogniwa będą sprawne przez aż tak długi okres czasu, bo ich żywotność obliczona jest na około ćwierć wieku.

Produkcja własnego i darmowego prądu to ogromna zaleta zainstalowania paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu. Decydując się na wykorzystanie ogniw jako pokrycia dachu można korzystać też z innej zalety tego rozwiązania. Taki dach wygląda po prostu rewelacyjnie i nowocześnie. Większość ludzi będzie się pewnie zastanawiać nad materiałem pokrycia, ale mało kto zauważy, że są to panele słoneczne. Taka fotowoltaika to same korzyści płynące nie tylko ze słońca.