Nad wszystkimi stosowanymi w budownictwie materiałami budowlanymi trwają prace badawcze nad poszerzeniem ich zastosowań i funkcjonalności. Bardzo często dochodzi do współpracy producentów materiałów budowlanych z kołami naukowymi w celu realizacji tych projektów. W przypadku prac nad nowymi mieszankami cementowych osiągnięto duży sukces, który umożliwił produkcję lekkich materiałów betonowych do wykończeń wnętrz i nie tylko.

Nowe zastosowania betonu

płyty betonowe dekoracyjnePo wielu latach kiedy to beton używany był do wznoszenia ciężkich budowli w wyniku prowadzonych prac badawczych zawitał on do wnętrz w postaci bardzo efektownych elementów wykończeniowych, przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Od chwili pojawienia się w architekturze stylu industrialnego dostrzeżono możliwości i piękną tkwiące w betonie. Beton architektoniczny to materiał o wysokiej plastyczności i trwałości dający się kształtować w dowolny sposób. Obecnie z odpowiednich mieszanek produkuje się coraz więcej elementów. Są wśród nich meble, blaty kuchenne, zlewozmywaki, donice, artykuły dekoracyjne i cały ogrom innych użytecznych detali. Z punktu widzenia wykorzystania betonu do wykończeń i ciekawej aranżacji wnętrz bardzo przydatne okazują się być płyty betonowe dekoracyjne. Dają one ogromne możliwości ze względu na swoją różnorodność. Są bardzo często uwzględniane przez architektów wnętrz i inwestorów jako podstawowy materiał wykończeniowy. Wynika to wprost z parametrów technicznych płyt oraz ich walorów dekoracyjnych, a także z możliwości łatwego, systemowego montażu. Obecnie oferowane przez producentów płyty ścienne produkowane są według najnowszych technologii. Uzyskuje się panele o bardzo niskiej wadze i małej grubości. Są one jednocześnie bardzo mocne mechanicznie i odporne na szereg czynników zewnętrznych w tym wodę. Właściwości odpornościowe płyt poprawia się dzięki zastosowaniu różnorodnych impregnatów. Otrzymuje się płyty betonowe, które z powodzeniem można stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki i kuchnie. Do produkcji dekoracyjnych płyt betonowych używa się najczęściej mieszanek cementowych zbrojonych. Najczęściej stosowana jest technologia GRC gdzie do zbrojenia płyty użyte zostają włókna szklane oraz cyrkon. Zastosowanie cyrkonu do zbrojenia rozproszonego pozwala na łatwą obróbkę płyt.

Walory dekoracyjne są nadawane płytom poprzez osiąganie rozmaitych kształtów i wzorów. To również odpowiednia barwa i faktura. W celu uzyskania pożądanej barwy używa się kruszyw i barwników mineralnych, a proces barwienia odbywa się w masie. Oznacza to, że płyty nie są pokrywane kolorowa powłoka jedynie z zewnątrz. Dzięki zestawieniu kształtów, faktur i barw można dopasować płyty do każdego wnętrza i dowolnej aranżacji.

Kategorie: Budownictwo