Modelowanie podstawek do figurek i makiet było czymś, czym zajmowali się nawet początkujący amatorzy gier bitewnych, bo mimo często prostych metod, dawało bardzo zadowalające efekty. Istniało naprawdę wiele sposobów na tworzenie unikalnego terenu, spośród którego ciągle najbardziej popularna była zieleń.

Różne rodzaje trawy do makiet

trawa na makietęDo stworzenia efektu trawy, porastającej elementy makiety czy podstawki figurek ciągle najpopularniejsze były posypki. Będące niczym więcej niż zmielonymi kawałkami tworzywa, bardzo łatwymi do przyklejenia do podstawki lub dalszego zdrobnienia, były przede wszystkim tanie i ogólnodostępne, choć były przeznaczone dla mniej wymagających modelarzy, którzy nie posiadali jeszcze zbyt wysokich umiejętności. Dla bardziej zaprawionych w bojach graczy oraz wykonawców profesjonalnych makiet, mech modelarski był jednym z najlepszych możliwych materiałów do tworzenia realistycznej trawy na dużych powierzchniach makiety. Ze wszystkich materiałów, używanych do makiet, była to najlepiej wyglądająca trawa na makietę i po odpowiednim wymodelowaniu pozwalał na tworzenie niezwykle realistycznych elementów makiety. Do posługiwania się nim wymagane było jednak doświadczenie i ostrożność, bo wiele rodzajów mchu było bardzo podatne na uszkodzenia, przy nieostrożnym obchodzeniu się z nim. Również potrzebny był specjalny klej, który nie niszczył samego mchu.

Dla osób potrzebujących szybko zapełnić dużą powierzchnię makiety z małym wysiłkiem, dostępne były maty modelarskie, będące jakościowo pomiędzy posypkami a mchem. Przede wszystkim były one łatwe do nakładania na makietę, oraz proste do docięcia na wymiar, jeśli była taka potrzeba. Najlepiej spisywały się jako podstawa pod bardziej skomplikowane dodatki i elementy makiety.