Sauny domowe stają się coraz popularniejsze także i w Polsce, by jednak móc naprawdę cieszyć się się relaksem w domowej łaźni musi ona zostać odpowiednio zbudowana. Ważne jest to by odpowiednio dobrać miejsce w którym ma ona zostać postawiona, jak i to by wentylacja w pomieszczeniu w którym zostanie wybudowana sauna była odpowiednio przygotowana. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy budowie sauny. 

Domowa sauna – co warto wiedzieć?

saunaKorzystanie z sauny ma wiele zalet w tym przede wszystkim zdrowotnych, a możliwość korzystania z sauny w warunkach domowych jest przy tym bardzo wygodna. Według informacji z artykułu na portalu facet.wiemcoijak.pl kilkunastu minutowy pobyt w saunie pozytywnie wpływa na na nas w takim zakresie jak:

  • zwiększa poziom wytwarzania endorfin (poprawia nastrój),
  • wspomaga układ odpornościowy,
  • przyspiesza przemianę materii (przy czym należy zaznaczyć, że sama sauna nie ma działania odchudzającego),
  • przyspiesza regeneracje mięśni,
  • działa odstresowująco.

Sauna stosowana bywa także jako uzupełnienie terapii leczniczej, przy czym ważne jest jednak to,że nie każdy może z dobrodziejstw sauny korzystać, Przeciwwskazaniem mogą być niektóre choroby, przez co jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne zanim, podejmiemy decyzje o budowie domowej sauny i korzystaniu z niej warto się skonsultować z lekarzem. Ważny także jest rodzaj samej sauny, gdzie wymienić można takie jak:

  • sauna parowa,
  • sauna sucha,
  • sauna mokra,
  • sauna na podczerwień.

Domowa sauna parowa jest najlepsza dla osób, które dopiero chcą z sauny zacząć korzystać, ponieważ temperatura w niej panująca jest najniższa, a co za tym idzie działa ona na organizm w najłagodniejszy sposób. Dość zbliżona jeśli chodzi o warunki panujące w środku jest sauna na podczerwień, przy czym jest to rozwiązanie bardziej dla osób nowoczesnych, ponieważ zasada działania takiej sauny znacząco różni się o dych klasycznych rozwiązań.

Projekty łaźni i sauny – co należy uwzględnić?

Projekty łaźni i sauny Saunę domową można właściwie postawić w każdym pomieszczenia w domu – w łazience, pustej sypialni, na poddaszu, a co za tym idzie nie ma konieczności przeznaczania na saunę dodatkowego pomieszczenia. Przy czym ważne jest to by w jakim pomieszczeniu sauna nie miała zostać wybudowana by było w niej dostatecznie dużo wolnej przestrzeni. Według informacji ze strony http://sauna-r.com najmniejsze sauny mogą mieć nawet 90x90m przy czym tak małe sauny nie zawsze wygodne są w użytkowaniu. Tak mała kabina z sauną parowa ma jednak tę zaletę, że kiedy nie jest wykorzystywana jako sauna może służyć jako zwykły prysznic,a co za tym idzie może zostać zamontowana niemal w każdej łazience. Jeśli sauna ma być jednak wygodna i praktyczna w użytkowania wolnego miejsca, które zostanie przeznaczone na budowę sauny powinno być co najmniej około dwóch metrów przynajmniej na długość jednej ze ścian. W kabinie sauny mającej wymiary 1.6x2m z powodzeniem może położyć się dorosły człowiek, lub też mogą się z niem zmieścić trzy osoby. W przypadku pomieszczeń o nietypowym układzie czy wymiarach dobrym rozwiązaniem mogą okazać się sauny na zamówienie. Na stronie meadowgroup.pl można przeczytać, że wówczas to sauna wykonywana jest na indywidualne zlecenie i zostaje dokładnie dostosowana do potrzeb i oczekiwań klienta, dzięki czemu zapewnia duży komfort użytkownika. By mieć  jednak pewność, że miejsce w którym chcemy wybudować saunę się sprawdzi warto przed budową sauny skonsultować to z wykonawca, wówczas będziemy mieli pewność, że zarówno wygoda korzystania z sauny jak i sposób jej wentylacji będą odpowiednie.

Budowa łaźni parowej – o czym nie można zapomnieć?

Budowa łaźni parowejPrzy budowie sauny jednym z najważniejszych elementów jest wybór samej sauny- dostępne rodzaje wskazaliśmy powyżej. Wybór sauny powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami jak i względami praktycznymi. Do domów bardzo często wybiera się sauny suche z racji tego, że w i ich przypadku wilgotność powietrza jest zdecydowanie niższa, co sprawia, że wentylacja pomieszczeń jest łatwiejsza, należy jednak pamiętać o tym, że takie sauny mają zakres działania od 70-100 stopni, a co za tym idzie dla wielu osób korzystanie z takiej sauny może być trudne. Tradycyjne łaźnie parowe oraz łaźnie typu infrared(elektryczne) są o wiele bardziej przystępne, dlatego to właśnie je warto wziąć pod uwagę. Sam wybór sauny to jednak jeszcze nie wszystko, konieczne jest także zastosowanie odpowiednich materiałów do je budowy. Materiały budowlane zastosowane do budowy sauny powinny być odporne na działanie temperatury i wilgoci. Zwykle wykorzystuje się tu drewno, które po odpowiedniej obrócę ma niskie parametry przenikalności cieplnej jak i jest odporne na działanie wody. Ważne jest także i to by pamiętać o odpowiednie izolacji termicznej. Według strony eduobud.biz w przypadku saun do izolacji zwykle stosuje się takie rozwiązanie jak wełny mineralne. Najistotniejszą kwestią przy budowie sauny jest jednak wykonanie wentylacji.

Wentylacja łaźni parowe i sauny

sauna parowaNajistotniejszym elementem przy budowie sauny jest wykonanie sprawnie działającej wentylacji. w artykułach na portalu muratordom.pl można przeczytać, że niesprawna wentylacja nie tylko może uniemożliwić korzystanie z sauny lub je mocno utrudnić, ponieważ wytrzymanie w pomieszczeniu nagrzanym do 70 stopniu, gdzie nie ma przepływu powietrza może być dość ciężkie. Źle działająca wentylacja może także przyczynić się do przyspieszenia procesów niszczenia sauny. W przypadku pomieszczenia z sauną z powodzeniem sprawdzi się wentylacja grawitacyjna, przy czym warto pomyśleć o tym by wywie powietrza był tak umieszczony by ciepło było usuwane poprzez inne pomieszczenia. Wówczas będzie mogło także posłużyć do dodatkowego ogrzania ich.

Krótko podsumowując

Budowa domowej sauny nie jest zasadniczo trudna i w zasadzie może zostać ona wykonana w każdym domu. Ważne jest jednak to by sauna została prawidłowo zbudowana inaczej komfort korzystania z niej może nie być dostateczny.

Kategorie: Dom

1 Komentarz

Przemo · 15 marca, 2017 o 10:09 am

Sauna w domu to świetny pomysł. Wiele firm oferuje obecnie mini sauny, które zmieszczą się nawet w łazience

Dodaj komentarz