Firmy kurierskie w Polsce nie cieszą się najlepszą sławą, niemniej często także zapominamy o tym, że niedostarczanie paczki czy też doręczenie jej w niewłaściwym terminie czy stanie może być także i naszą winą. Warto zatem wiedzieć co należy do obowiązków firmy kurierskiej, a co leży po naszej stronie. Oto kilka prostych zasad, które ułatwią nam wysyłanie i odbieranie paczek z firm kurierskich. 

Transport krajowy i międzynarodowy – co wolno przewozić?

Obecnie w Polsce przyjęło się założenie, że firmą kurierską można wysyłać niemal wszystko, jednak w praktyce lista rzeczy jakich nie wolno nam wysyłać w formie paczek standardowych jest całkiem duża. Zabronione jest wysłanie kurierem takich rzeczy jak:

  • alkohol i produkty płynne
  • materiały żrące
  • materiały łatwopalnefirmy kurierskie
  • organizmy żywe
  • papiery
  • żywność o krótkiej dacie przydatności

Niemniej cześć z tych elementów z pewnymi obostrzeniami można wysłać kurierem, jeśli zostanie podpisana z firmą kurierska specjalna umowa. Na nieco innych zasadach działa także przesyłanie paczek w ramach współpracy z jakoś firmą, wówczas restrykcji jest zwykle mniej. Niemniej w przypadku wysyłania produktów z powyższej listy, zawsze konieczne jest ich odpowiednie oznakowanie. W tym celu stosuje się specjalne naklejki, które informują kuriera o tym, że ma do czynienia z ładunkiem delikatnym czy też niebezpiecznym, Niemniej należy pamiętać o tym, że do obowiązków firm kurierskich bez względu na to czy jest to transport paczek z Anglii do Polski, z Polski do Niemiec czy w obrębie kraju nie należy kontrolowanie zawartości paczek, chyba, że budzą one wątpliwości. Mimo to należy się liczyć z tym, że jeśli paczka będzie zawierać materiały zabronione kurier może odmówić jej zabraniu, jeśli jednak ja zabierze a w trakcie segregacji okaże się, że jest to paczka nie odpowiednia może ona zostać nam odesłana a w skrajnych przypadkach może zostać na nadawce paczki nałożona kara finansowa, za złamanie ogólnych zasad nadawania paczek. Warto także pamiętać o tym, że powodem nie zabrania czy też odesłania paczki może być nie tylko jej zawartość, ale także jej niewłaściwe wymiary lub waga, co także należy mieć na uwadze nadając paczkę.

Transport paczek za granicę – co powinna zaoferować nam firma kurierska?

Według portalu www.transport-polska.info transport paczek za granice stał się obecnie równie popularny co i ten wewnątrz krajowy, niemniej warto pamiętać o tym, że przewóz ładunku na znaczne odległości wiąże się zawsze z pewnymi dodatkowymi problemami. A co za tym idzie warto sprawdzić jakie szacowane terminy doręczenia ma dana firma kurierska i na ile się ona z nich wywiązuje. W tym mogą Transport paczek za granicępomóc opinie poprzednich klientów zamieszane w internecie. Na przykład czas jaki jest potrzebny na przewozy z Anglii do polski to zwykle mniej niż tydzień, warto jednak sprawdzić czy firma kurierska nie podaje dłuższego terminu lub też czy nie zastrzega sobie tego, że czas doręczenia paczki związany jest z jej rodzajem – wielkością, kształtem itd. Firma kurierska ma także obowiązek umożliwiać nam wykupienie dodatkowego ubezpieczenia paczki od skutków uszkodzenia czy też zgubienia paczki. Wprawdzie większość firm kurierskich zapewnia, że taka usługa jak kurier z Anglii do Polski czy też do innych krajów jest bezpieczna a uszkodzenia ładunku czy też jego zagubienie to zdarzenie sporadyczne, jednak warto dopłacić te parę złoty zwłaszcza, że paczka ma spora drogę do przebycia, a co za tym idzie, że o różne zdarzenia losowe tutaj nie trudno. Należy także pamiętać o tym, że obecnie firmy kurierskie powinny przy nadawaniu paczek wykorzystywać etykiety logistyczne lub też umożliwiać ich druk nadawcą.

Etykiety logistyczne – dlaczego firmy kurierskie powinny je stosować?

Etykiety logistyczneW artykułach transport.pl można przeczytać, że etykiety logistyczne w zasadzie to kawałek papieru, który nakleja się na przesyłkę. Ważne jest jednak to, że tego typu etykiety umożliwia przesyłanie informacji miedzy różnymi firmami na etapie obsługi paczki w jeden unormowany sposób, dzięki czemu nie ma możliwości by doszło do pomyłki. Treść na etykiecie umieszczana jest zarówno za pomocą tekstu jak i kodu kreskowego dzięki czemu możliwe jest automatyczne zaczytanie treści z etykiety. Etykiety logistyczne stosowane są zwykle w przypadku ładunków paletowych jednak coraz częściej wykorzystywane są one także w przypadku pojedynczych paczek. Niemniej bardzo często zdarza się, że ogólne etykiety logistyczne są zastępowane wewnętrznym rodzajem etykiet, co w przypadku transportu międzynarodowego może stwarzać problemy.

Transport paletowy – jakie rozwiązania powinna stosować firma kurierska?

Transport paletowyTransport paletowy tak w obrębie kraju jak i ten międzynarodowy jest obecnie bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przewożenie znacznej ilości ładunków. Niemniej w przypadku tego rodzaju transportu konieczne jest stosowanie odpowiednich rozwiązań. I tak np. transport paletowy do Anglii wymaga stosowania  zarówno odpowiednich rozwiązań umożliwiających zabezpieczenie ładunku (folia do pakowania palet, taśma do palet) jak i tych umożliwiających właściwe wysłanie i przewiezienie palet. Tutaj standardowo wykorzystuje się druk kodów, które to naklejane są na palety. Umożliwia to identyfikacje jednostek logistycznych (palet), co ułatwia cały proces transportu.

Podsumowując

Firmy kurierskie powinny stosować odpowiednie rozwiązania, które ułatwiają rozwóz paczek, a także zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo przewożonemu ładunkowi, niemniej należy także pamiętać o tym, że i po stronie nadawcy leży sporo kwestii, z których powinni się oni wywiązać. 

Kategorie: Transport

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder