Bezpieczeństwo podczas rejsu było sprawą nadrzędną, dlatego wielu żeglarzy zaopatrywało się w mnóstwo przydatnego sprzętu, który mógł pomóc podczas jakiejkolwiek sytuacji na morzu. Jednak najbardziej przezorni inwestowali również w wyposażenie elektroniczne, gdyż nie tylko ułatwiało ono nawigację na morzu, ale często mogło uratować zdrowie i życie podczas wypadku.

Wyposażenie elektroniczne do jachtu

elektronika jachtowaBodaj najbardziej potrzebnymi urządzeniami podczas rejsu były przyrządy nawigacyjne, i wielu posiadaczy jachtów starało się by wyposażyć swoje jednostki w jak najnowsze modele, pozwalające nie tylko sprawnie wyznaczać i utrzymywać kurs, ale również ominąć najgorszą pogodę. Nawigacyjna elektronika jachtowa składała się z przyrządów pomiarowych, na bieżąco rejestrujących nawet najmniejsze zmiany ciśnienia i pogody, oraz nawigacji satelitarnej, określającej i wyświetlającej położenie geograficzne łodzi. Równie ważnym elementem wyposażenia było radio dalekiego zasięgu. W przeciwieństwie do radia cb, używanego przez kierowców na lądzie, morskie radia miały ogromny zasięg, i były niemal całkowicie używane na jednym zakresie tak, by w dowolnym momencie można było przez nie wezwać pomoc w razie potrzeby, czy komunikować się z pozostałymi jednostkami na morzu. Radia te miały nierzadko zasięg mierzony w setkach kilometrów, choć były to urządzenia duże, możliwe do zamontowania tylko na największych jednostkach.

Mniejsze radiostacje mogły mieć zasięg nawet i kilkudziesięciu kilometrów, mogąc umożliwić komunikację z jakimkolwiek statkiem wyposażonym w podobny sprzęt radiowy. Niektóre jachty były również wyposażone w automatyczny system sterowania. Raz zaprogramowany, taki system mógł doprowadzić łódź w pobliże portu lub do wyznaczonego na mapie punktu bez konieczności ingerencji sternika.