Podczas obserwacji rozwoju maluszka ważne jest wychwycenie nieprawidłowości w poruszaniu się dziecka na jak najszybszym etapie jego rozwoju. Na moim przyładzie było to, gdy córka miała dwa miesiące. Problem polegał na tym, że nie chciała leżeć na brzuszku.

Potrzebna rehabilitacja

fizjoterapia łódźCórka miała również inne niepokojące zachowania. Często rozkładała rączki na boki i trzymała je sztywno, co wyglądało tak, jakby robiła samolot. Martwiło mnie to coraz bardziej z dnia na dzień. Szczepienie mieliśmy zaplanowane dopiero na kolejny miesiąc, dlatego zdecydowałam się szybciej odwiedzić pediatrę. Nestety okazało się, że w tym czasie w naszej przychodni nie było pediatry, tylko lekarz ogólny, który dosłownie bał się dotknąć maluszka i stwierdził, że jestem przerważliwioną matką. I tak o to w ten sposób odpuściłam sobie wizyty u lekarza czekając na termin szczepienia. Wtedy to pediatra sama zauważyła, że córeczka nie lubi leżenia na brzuszku i że nie przewraca się na boki i z pleców na brzuch. Okazało się, że ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe w rączkach. Dostaliśmy skierowanie do lekarza specjalisty, a ten kazał nam uczęszczać na rehabilitację. Fizjoterapia Łódź – tam znajdowała się nasza przychodnia, gdzie raz w tygodniu uczęszczałyśmy na ćwiczenia. W ten sposób minęła seria ćwiczeń 10 – tygodniowych. Z córką ćwiczyłam w domu turlanie się, obroty. Wszysko po to, żeby zmotywować ją do prawidłowych ruchów. Zakupiłam również specjalne piłeczki z wypustkami, które służą do masażu. Staram masować nimi małe rączki córeczki. 

Wiele jest różnych nieprawidłowości w napięciu mięśni niemowlaków, dlatego trzeba obserwować dziecko aby w porę zauważyć nieprawidłowości. Jeżeli będziemy chodzić na rehablitację z dzieckiem to unikniemy późniejszych problemów ruchowych, gdyż wszystkie nieprawidłowości w porę naprawimy. 

Kategorie: Kosmetologia