Woda jest potrzebna roślinom do życia tak samo jak nam. Aby więc cieszyć się kwitnącym i pięknym ogrodem należy je regularnie podlewać. Gdybyśmy zdali się tylko i wyłącznie na podlewanie naturalne, to bardzo byśmy się zdziwili jak okrutna jest natura. Deszcze z reguły nie padają regularnie, a jak już to zazwyczaj bardzo intensywnie, podczas, gdy w pozostałym okresie jest raczej susza. Z tego też powodu musimy naturę nieco poprawić.

Metoda nawadniania kropelkowego z beczek

nawadnianie kropelkowe z beczkiRegularne podlewanie jest ważne dla rozwoju roślin, ponieważ daje im pewność, że będą dostawały wodę w regularnych odstępach czasu, dzięki czemu mogą się one skupić na wzroście. Podlewanie ogrodu za pomocą węża czy też zraszaczy ogrodowych jest dobre dla roślin, jednak należy pamiętać, że marnujemy przy tym zasoby wody pochodzącej ze źródła przeznaczonego do picia. Aby być bardziej ekologicznym, zamiast takiego ujęcia użyjmy wody deszczowej. Jak już wspomniałem deszcze jak już występują to padają zbyt intensywnie, czyli w nadmiarze. Ten nadmiar możemy w końcu gromadzić w specjalnych odizolowanych zbiornikach, które następnie wykorzystamy w późniejszym okresie. Mogą to być nawet zwykłe beczki, z których będziemy później czerpali wodę wiaderkami. Oczywiście można także wykorzystać bardziej zaawansowane metody nawadniania, takie jak systemy kropelkowe przy wykorzystaniu wody deszczowej. Takie nawadnianie kropelkowe z beczki realizowane jest przy pomocy pompki zanurzeniowej, którą wkładamy do beczki, a następnie podłączamy do niej węże. Ten system to bardzo dobra oszczędność wody deszczowej, ponieważ krople trafiają dokładnie tam, gdzie chcemy, a nie podlewają przy okazji wszystko obok. Oczywiście skuteczny system nawadniania kropelkowego przy wykorzystaniu wody deszczowej w beczkach powinien być zautomatyzowany. Wtedy jeszcze skuteczniej będziemy ją wykorzystywać.

Woda deszczowa jest za darmo, a do tego jest to źródło ekologiczne. Stosując ją dbamy o dobro naszej planety i nie doprowadzamy do marnowania się wody. Wykorzystajmy ją do podlewania naszych ogrodów. Najlepiej wykorzystać do tego wydajne systemy automatyki nawadniającej, jednak, zwykłe podlewanie roślin za pomocą konewki lub też wiaderka też jest wystarczające i także dobre dla środowiska naturalnego.