Szafa, w której przechowuje się wszelkiego rodzaju dokumenty oraz akta musi być bardzo mocna. Niektóre rzeczy wymagają naprawdę długiego i solidnego przygotowania. Dlatego trzeba mieć na uwadze fakt, że od takiego rodzaju szafy dużo się wymaga. Przede wszystkim warunki, które panują w jej wnętrzu powinny pozwalać na zachowanie dobrego stanu dokumentów. Mimo systemów elektronicznych, papierowa forma dokumentów jest ciągle używana w Polsce.

Akta w metalowej szafie

szafa aktowa metalowaMetalowa szafa to chyba najlepsze rozwiązanie. Jest jednocześnie mocna oraz pojemna. Każda szafa aktowa metalowa jest zabezpieczona dobrym zamkiem. W jej wnętrzu znajdują się przegródki, aby z łatwością móc podzielić wszystkie dokumenty, które w środku będą schowane. Poza tym akta nie mają dostępu do wilgotnego powietrza, a osiągnięto to dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek. Dzięki szafom aktowym nie ma problemu z przechowywaniem przez wiele lat żadnej dokumentacji aktowej. Poza tym znaczenie ma też to, czy w szafie zamontowane są kółka. Jeśli tak jest, można bezproblemowo ją przewozić z jednego miejsca w drugie. Szczególnie duże znaczenie ma to w archiwach o wielkiej powierzchni. Czasami akta są niezbędne, a niewiele osób ma czas by stać przy szafce i wybiórczo wynosić je z jednego pomieszczenia w drugie. Szafa aktowa wykonana jest ze stali pancernej. Nie chodzi tutaj raczej o włamanie do niej, lecz to, by była odporna na ogień, a także zgniecenia. Nawet w kryzysowych sytuacjach wszelka możliwa dokumentacja pozostanie w dobrym stanie. Trzeba nadmienić, że takie szafy kupuje się w specjalistycznych sklepach. Producenci tworzą bardzo różne produkty, różniące się wymiarami lub zabezpieczeniami. Każdy coś dobierze, w zależności od tego, jakie akta zamierza przechowywać.

Takie meble są niezbędne i wielu dyrektorów placówek lub firm zdaje sobie z tego sprawę. Każdy, kto zajmuje się archiwizowaniem akt lubi korzystać z takich szaf. Można je swobodnie przemieszczać. Poza tym ważna jest funkcja blokady kółek, aby nikt niepowołany nie zabrał całej szafy. Szafa może zostać podłączona do przewodów elektrycznych. Podczas jej przesunięcia od razu zauważa się otwarcie instalacji. Włączany jest w takiej sytuacji alarm i pracownik archiwum wie, że musi zobaczyć o co chodzi.