W ostatnich latach często słyszy się narzekania właścicieli dużych firm, że mają spory problem ze znalezieniem chętnych do pracy. Analizując obecną sytuację na rynku pracy możemy łatwo dostrzec, że problem ze znalezieniem pracowników dotyka naprawdę sporej ilości firm. Dodatkowo jak się okazało najbardziej brakuje osób do pracy fizycznej. Pożądane zawody to przede wszystkim murarz, cieśla, spawacz czy też ogrodnik. Właściciele dużych przedsiębiorstw często decydują się na zatrudnienie osób zza granicy.

Uczciwi pracownicy z Azji

pracownicy z bangladeszuŚrednie zarobki w wielu azjatyckich krajach są tak niskie, że uwłaczają ludzkiej godności. Często za naprawdę ciężką pracę fizyczną pracownicy otrzymują dosłownie mówiąc grosze. Ten problem tyczy się przede wszystkim takich krajów jak Nepal, Bangladesz, Birma czy Indie. W wymienionych państwach bardzo często bywa tak, że zarobione pieniądze nie są w stanie pokryć podstawowych wydatków przez co wiele osób cierpi głód oraz żyje bez energii elektrycznej. Rozwiązaniem dla tych osób jest praca w Europie. Korzystają z tego polscy pracodawcy, dla których pracownicy z Bangladeszu czy Nepalu są niezwykle cenni. Co najważniejsze przyjeżdżający do naszego kraju Azjaci bardzo często wyrażają chęć pozostania na dłużej. Spora ich ilość pragnie również ściągnąć do Polski swoje rodziny. Dla polskiego przedsiębiorcy jest to zjawisko bardzo korzystne i dlatego często pomagają swoim pracownikom z załatwianiem niezbędnych formalności oraz ułatwiają znalezienie mieszkania. Taki pracownik jest dla szefa firmy bardzo cenny bowiem wyraża chęć długotrwałej współpracy. Jedynym utrudnieniem związanym zatrudnieniem osób z Azji jest konieczność załatwienia wizy. W tym celu nasz przyszły pracownik musi udać się do najbliższej ambasady. Koszt takiej wizy z reguły wynosi kilkaset złotych.

Opłacenie wizy pracowniczej często przekracza możliwości finansowe obywateli Bangladeszu czy Indii. W związku z tym często koszty te pokrywa ich przyszły pracodawca. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku biletów lotniczych, które również tanie nie są. Jednak jest to inwestycja w przyszłość bowiem pracownicy z Azji potrafią swoją wdzięczność okazać na wiele różnych sposobów ale jednym z najważniejszych jest oczywiście uczciwa i rzetelna praca.