Każdego dnia do firm spływają faktury kosztowe, a także są generowane dokumenty sprzedażowe. Są one bardzo ważne w rozliczaniu, dlatego też trzeba je gromadzić i przekazywać księgowego pod koniec każdego okresu rozliczeniowego.

Dlaczego prowadzenie księgowości spółki jest drogie?

księgowość spółek katowiceRachunkowość jest dość obszerną dziedziną, która obejmuje księgowość, kadry, płace i podatki. Jednakże nie każda firma będzie miała ją prowadzoną w ten sam sposób, ponieważ jest to zależne od rodzaju i wielkości działalności, a także od wysokości osiąganych przychodów. Przeważnie jednoosobowe działalności gospodarcze mają prowadzoną tak zwaną małą księgowość, która obejmuje rachowanie dokumentów na jednym rodzaju kont oraz prowadzenie rejestru podatku od towarów i usług. Natomiast duże firmy i spółki. wymagają prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, które wiążą się z większą ilością obowiązków. Przede wszystkim księgowania odbywają się na kontach syntetycznych i analitycznych. Jeżeli jest nam potrzebna księgowość spółek Katowice są miastem, w którym biura rachunkowe bardzo prowadzą rachunki takich firm. Spółki przeważnie osiągają znacznie większe dochody niż jednoosobowe działalności gospodarcze i mają też bardziej złożoną strukturę organizacyjną. Księgowy musi wykonać dużo więcej obowiązków związanych z rozliczeniem spółki, dlatego też wysokość abonamentu jest dużo wyższa niż w przypadku małych firm. Jego wysokość przeważnie zaczyna się od około pięciuset lub nawet sześciuset złotych.

O ile mniejsze spółki chętniej korzystają z usług księgowych świadczonych przez biura rachunkowe, o tyle duże przedsiębiorstwa już mniej chętniej, gdyż bardziej opłacalne jest dla nich zatrudnienie swojego księgowego. Średni koszt prowadzenie księgowości dla spółki to około tysiąc pięćset złotych.