Wiele firm na co dzień korzysta z różnych usług, ponieważ jest to korzystne dla nich rozwiązanie. Czasem bardziej opłaca się wynająć samochód na określony czas lub skorzystać z usług transportowych niż kupić nowy samochód. Podobnie jest z księgowością, gdyż nie trzeba posiadać specjalisty na etacie w firmie, żeby mieć prowadzoną rachunkowość.

Jak znaleźć dobre biuro księgowe?

biuro rachunkoweKorzystanie z usług księgowych funkcjonuje wśród małych i średnich przedsiębiorców już o od wielu lat i cieszą się one dużym zainteresowaniem. Powstały one w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie przedsiębiorców, których nie było stać na zatrudnienie nowego pracownika lub zwyczajnie nie było to dla nich opłacalne czy potrzebne. Rachunkowość wcale nie wymaga stałej obecności księgowego, ponieważ liczy się sposób prowadzenia rozliczeń. Każdy księgowy musi wykonywać swoją pracę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości, gdyż w razie ewentualnych niejasności, Urząd Skarbowy może zlecić kontrolę dokumentów. Biuro rachunkowe jest najczęściej wybierane przez przedsiębiorców, którzy zatrudniają maksymalnie do pięćdziesięciu pracowników, ponieważ nie generują oni zbyt wiele dokumentów księgowych i korzystanie z takich usług pozwala im na zaoszczędzenie pewnej kwoty. Jeżeli chodzi o jakość usług, jest ona najczęściej bardzo podobna jak w przypadku posiadania własnego księgowego. Jednak trzeba się liczyć z tym, że nie mamy go na własność, a dzielimy z kilkunastoma lub nawet kilkudziesięcioma innymi przedsiębiorcami. W związku z tym, w biurach pracuje często kilku księgowych, którzy głównie odpowiadają za prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Biura rachunkowe zajmują się również prowadzeniem kadr, płac i doradztwa z zakresu podatków.

Znalezienie dobrego biura nie powinno sprawić problemu, gdyż w internecie znajdziemy opinie niemalże o każdym z nich. Oczywiście udając się na rozmowę  jego właścicielami, trzeba też samodzielnie przeprowadzić pewną analizę i co najważniejsze, odbyć rozmowę z księgową, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Od jakości współpracy między księgowym, a przedsiębiorcą bardzo dużo zależy, jeżeli chodzi o przyszłość firmy.