Makrama to niezwykle popularna sztuka wiązania sznurków, która pozwala na tworzenie wyjątkowych, kreatywnych ozdób, opierając się jedynie o wykorzystywanie własnych rąk. Dzięki makramie można tworzyć wiele różnych ciekawych ozdób, jak i przedmiotów codziennego użytku. Aby tworzenie ozdób mogło być możliwie jak najbardziej sprawne, kluczowe jest, jaki rodzaj sznurek wybierzemy.

Jakie sznurki do makramy są najlepsze?

sznurek do makramyMakrama to znana od kilku wieków sztuka wiązania sznurków, która pozwala na tworzenie ozdób jak i przedmiotów codziennego użytku bez wykorzystywania żadnych dodatkowych narzędzi. Do makramy nie używa się więc ani maszyny do szycia, ani igieł, drutów czy szydeł – potrzebne są jedynie nasze dłonie. Kiedyś tą technikę wykorzystano głównie do tworzenia szat królewskich, obecnie znów cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na fakt, że bardzo rozwija kreatywność. Aby jednak nasza makrama tworzyła odpowiednie wrażenia niezmiernie istotne jest, jak sznurek do makramy wybierzemy. Ze względu na brak użycia jakichkolwiek narzędzi, materiały użyte do tej techniki musza się różnić od na przykład włóczki wykorzystywanej podczas szydełkowania. Zazwyczaj przy tej technice wytwarzania używane są sznurki lniane, konopne, czy też te z sizalu. Na rynku znajdziemy ogromną ilość dedykowanych makramie sznurków, dlatego też warto wiedzieć jak wybrać te najlepsze. Przede wszystkim, sznurki wykorzystane do makramy powinny być okrągłe i cechować się jak najsłabszym skrętem. Sztywny sznurek również nada się do makramy, ale może okazać się zbyt sztywny podczas tworzenia węzłów i sprawiać trudności szczególnie osobom początkującym. Dla osób, które dopiero chcą nauczyć się wytwarzania w technice makramy powinny wybierać sznurki z włókien naturalnych. Najlepiej poddają się one bowiem ręcznej obróbce a ich użycie nie meczy dłoni tak bardzo, jak sznurki syntetyczne, ze względu na mniejszą sztywność. Dodatkowo sznurki naturalne znacznie lepiej poddają się procesowi farbowania, dzięki czemu można jeszcze lepiej wyróżnić swoje wyroby.

Do tworzenia swoich własnych wyrobów z włóczki czy sznurka bardzo ważne jest korzystanie jedynie z najwyższej jakości materiałów. Powinny one być również dostosowane do poziomu zaawansowania danej osoby. Szczególnie widać to na przykładzie makramy, czyli tworzenia wyrobów bez korzystania z żadnych narzędzi.

Kategorie: Usługi