Założenie własnego gabinetu stomatologicznego w dzisiejszych czasach, gdzie na wizytę u dentysty na fundusz czeka się nawet kilka tygodni wydaje się być całkiem racjonalnym rozwiązaniem. By założyć jednak gabinet dentystyczny należy wiedzieć jakie wymagania powinien on spełniać oraz w jaki sposób musi on być wyposażony by praca dentysty przebiegała sprawnie, a klienci byli zadowoleni z usług stomatologicznych. 

Gabinet stomatologiczny – ogólne wymagania

stomatlogPrzeglądając branżowy portal www.infodent24.pl można się dowiedzieć, że zakładając gabinet stomatologiczny konieczne jest posiadanie lokalu którego powierzchnia będzie nie mniejsza niż 15-18 m², o ile oczywiście ma być to gabinet z jednym fotelem stomatologicznym. Urządzając gabinet należy wyznaczyć, poczekalnie, toalety dla pracowników i pacjentów, pomieszczenia socjalne oraz przestrzeń w której będą się odbywać zabiegi dentystyczne. Przestrzeń w której będzie pracował dentysta powinna mieć nie mniej niż 10-12m². Ważne jest także to by była ona odpowiednio urządzona – w jej centralnym punkcie powinien znajdować się unit stomatologiczny, do którego stomatolog będzie miał łatwy dostęp. Meble stosowane w gabinecie powinny być na wysokich nóżkach, kółkach lub też powinny one być podwieszone, by dostępu do powierzchni podłogi pozostał swobodny, co umożliwi łatwe jej sprzątanie. Powierzchnia podłogi jak i ścian powinna zostać pokryta takimi materiałami, które ułatwiają sprzątanie powierzchni. Kolorystyka gabinetu dentystycznego powinna być utrzymana w ciemnych i spokojnych barwach, ponieważ takie są najlepiej odbierane przez pacjentów. Niemniej należy pamiętać o tym, że gabinet stomatologiczny musi zostać tak przygotowany by przeszedł on kontrole sanepidu. Sanepid w trakcie takiej kontroli bierze pod uwagę takie elementy jak:

  • warunki sanitarnohigieniczne,
  • przystosowanie gabinetu do przepisów BHP,
  • przystosowanie gabinetu do przepisów PPOŻ.

Należy pamiętać o tym, że wymogi sanepidu odnośnie gabinetów stomatologicznych są dość restrykcyjne, dlatego warto dokładnie zapoznać się z tymi przepisami by mieć pewność, że gabinet został odpowiednio dostosowany do wszystkich wymogów, a co za tym idzie że przejdzie on pomyślnie kontrole.

Wyposażenie gabinetu – co powinno znaleźć się na jego stanie

Wyposażenie gabinetuWybierając wyposażenie do gabinetu stomatologicznego należy mieć na uwadze, że sprzęt w nim wykorzystywanym powinien być trwały i bezawaryjny, tak by zapewnił sprawne działanie gabinetu przez minimum kilka lat. Co zatem powinno znaleźć się na stanie gabinetu stomatologicznego? Można by tu wskazać na podstawie informacji z portalu www.portaldentystyczny.pl takie rozwiązania jak:

  • unity dentystyczne,
  • narzędzia stomatologiczne (ssaki, wiertła, piaskarki, kamery kątnice itd),
  • autoklawy,
  • sprzęt dodatkowy (sprzęt RTG, lampy ultradźwiękowe, lampy bakteriobójcze, itd).

Dokładny sposób urządzenia gabinetu stomatologicznego zależy od tego jak duży będzie to gabinet, jakie będzie świadczył on usługi oraz tego kto prowadzi ten gabinet, czy jest to zwykły stomatolog czy też chirurg stomatolog. Niemniej należy się liczyć z tym, że koszt wyposażenia gabinetu stomatologicznego nawet w te najprostsze rozwiązania jest stosunkowo wysoki, dlatego zakup każdego elementu powinien być dobrze przemyślany.

Unity stomatologiczne – na co zwrócić uwagę?

Unity stomatologicznePodstawowym elementem wyposażenia każdego gabinetu stomatologicznego są unity dentystyczne i to właśnie nad ich wyborem, jako że jest to także najdroższy element całego wyposażenia, należy się najbardziej zastanowić. Fotele stomatologiczne unity powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów oraz zawierać odpowiedniej jakości podzespoły, które nie tylko nie będą się szybko psuły w czasie eksploatacji, ale które będą ułatwiać prace stomatologa. Ważne jest to by fotel miał regulowane takie elementy jak konsola lekarska, spluwaczka, lampa, wysokość i poziom nachylenia fotela. Elementy te powinny być przesuwane w taki sposób by umożliwiać prace zarówno stomatologom prawo jak i leworęcznym. Wybierając unity dentystyczne warto jednak zrezygnować z tych, które wyposażone są w dodatkowe, często niezbyt potrzebne podzespoły, które to właśnie najczęściej się psują i uniemożliwiają poprawną prace unitu. Warto także zwracać uwagę na cenę – bardzo niska cena może być sygnałem, że jakość zastosowanych elementów jest niska, co także może sugerować, że w razie awarii unit może być nienaprawialny.

Gabinet stomatologiczny – akcesoria dodatkowe

Gabinet stomatologicznyUrządzając gabinet stomatologiczny nie można także zapomnieć o wyposażeniu go w akcesoria stomatologiczne, które są niezbędne przy pracy stomatologa. Można by tu wskazać takie akcesoria jak: rękawiczki medyczne, waciki i wałeczki stomatologiczne, maseczki, śliniaki, preparaty do dezynfekcji rąk. Akcesoria te są równie ważnym elementem wyposażania gabinetu stomatologicznego co i te wskazane w powyższych akapitach, dlatego nie można o nich zapomnieć.

Krótko podsumowując temat

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego jest kosztowne, dlatego należy inwestować tylko w te rozwiązania , które są potrzebne, jednak przy tym trzeba szukać tych dobrej jakości, które będą mogły służyć przez lata.

Kategorie: Wyposażenie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder