Plastik jest tym rodzajem surowca, które bardzo długo rozkłada się w naturalnym środowisku. Z tego też względu, elementy z plastiku nie mogą być składowane, a jedynym wyjściem jest ich przetworzenie. Tym zajmują się specjalistyczne zakłady, wyposażone w nowoczesny sprzęt pozwalający na skuteczne przetwarzanie przedmiotów z tworzyw sztucznych.

Jak działają przetwórstwa plastiku?

Przetwórstwo tworzyw sztucznychPlastik jest tym rodzajem surowca, które nie nadaje się do składowania, czy też naturalnego rozkładu. Wynika to z faktu, że elementy z tworzyw sztucznych mogą rozkładać się w ziemi nawet kilkaset lat. Z tego też względu jedynym rozwiązaniem jest przetwarzanie odpadów plastikowych, czym zajmuje się przetwórstwo tworzyw sztucznych. Należy tutaj jednak wspomnieć, ze nie wszystkie elementy z tworzywa nadają się do ponownego przetworzenia. Zazwyczaj przetwórstwa wykorzystują przede wszystkim plastikowe opakowania, takie jak butelki, skrzynki czy folie. Przetwarzanie tego typu elementów może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to tak zwany recykling mechaniczny, który odbywa się bez używania jakiś substancji chemicznych. Tworzywa są przetwarzane w wyniku ich rozdrobnienia. W ten sposób powstaje tak zwany regranulat, lub recyklat, które to mogą być następnie wykorzystywane do powtórnego użycia. Mechaniczny recykling jest używany najczęściej do przetwarzania butelek oraz folii opakowaniowych i jest możliwy głównie dzięki naturalnej termoplastyczności tworzyw sztucznych. Drugi sposób przetwarzania surowców sztucznych opiera się na wykorzystywaniu naturalnej degradacji tworzywa do związków nisko-cząsteczkowych. Do tego celu wykorzystuje się różne substancje chemiczne, takie jak glikolizy czy pirolizy. W ten sposób z tworzyw sztucznych można uzyskać ciepłe lub gazowe węglowodory, które mogą być następnie stosowane w przemyśle energetycznym jak również cementowym. Nieco rzadziej ten sposób recyklingu jest wykorzystywany do produkcji kolejnych wyrobów z tworzywa sztucznego. Bardzo często w ten sposób przetwarza się plastikowe butelki na żywice poliestrowe, które następnie są stosowane do produkcji farb i lakierów.

Recykling plastiku jest jedynym sposobem na to, aby zneutralizować wpływ tego surowca na środowisko naturalne. Nie przetworzony plastik rozkładałby się przez setki lat, stanowiąc poważne zagrożenie dla naturalnego środowiska. Recyklingiem zajmują się profesjonalne zakłady, wykonujące przetwarzanie opakowań i folii plastikowych.

Kategorie: Przemysł