Dyfuzory zapachowe potocznie nazywamy patyczkami. Zazwyczaj są one wykonane z rattanu i umieszcza się je w szklanej bądź ceramicznej butelce wypełnionej jakimś olejkiem zapachowym. Zapach z olejku rozprzestrzenia się w całym pomieszczeniu, dzięki zjawisku parowania. Warto dodać, że do dyfuzji zapachu nie potrzeba ani płomienia, ani ciepła. 

Korzystanie z dyfuzorów zapachowych jest naprawdę łatwe

dyfuzory zapachowe z patyczkamiDyfuzor jest prosty w obsłudze: wystarczy otworzyć butelkę z olejkiem, a następnie umieścić w niej wybraną liczbę patyczków. Intensywność zapachu zależna jest głównie od ilości zastosowanych patyczków. Większość dyfuzorów jest już wypełniona zapachem o optymalnym jego stężeniu. Natomiast jeżeli decydujemy się na jego uzupełnienie, to zazwyczaj dany olejek należy wlać w całości bądź w 3/4 pojemności butelki. Chcąc zastosować inny zapach, konieczna jest zmiana patyczków. Wykorzystanie w tym celu tych samych sztuk (patyczków) grozi powstaniem w pomieszczeniu nieprzyjemnej woni. Zalecane jest również, aby dyfuzory zapachowe z patyczkami obracać do góry nogami co około siedem do czternastu dni, ponieważ pozwala to na uwolnienie się zapachu na nowo. Podczas wykonywania tej czynności istotne jest wcześniejsze zabezpieczenie powierzchni przed ewentualnym wylaniem się kilku kropel olejku. Dyfuzor można postawić w miejscu, w którym to występuje dobry przepływ powietrza, przykładowo blisko okna. Przeciwstawną opcją jest ustawienie go z dala od źródeł ruchu powietrza. Podczas każdorazowego stosowania dyfuzorów ważne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności, ponieważ trzeba pamięć, iż olejki eteryczne są substancjami łatwopalnymi. Z tego też względu nie należy umieszczać ich w pobliżu otwartego ognia. 

Dyfuzory zapachowe z patyczkami coraz częściej goszczą w naszych domach. Ich przyjemnym aromatem można cieszyć się przez naprawdę długi czas. Umożliwiają równomierne rozprowadzenie zapachu na niewielkiej powierzchni. Doskonale sprawdzą się w przestrzeni biurowej, w której to niewskazane jest używanie świec zapachowych (gdyż wymagają one płomienia).