Branża zoologiczna obecnie jest jedną z lepiej rozwijających się branż, zwłaszcza sprzedaż karm na przestrzeni ostatnich lat wzrosła. I o ile założenie własnej wytworni karmy jest dość trudne, o tyle własny sklep zoologiczny jest już całkiem dobrym pomysłem na własny biznes. Co jednak należy wiedzieć o tej branży chcąc spróbować w niej swoich sił, i jak powinien być zaopatrzony taki sklep? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Sklep zoologiczny – na co należy zwrócić uwagę?

Sklep zoologicznyZałożenie sklepu zoologicznego nie jest jakoś szczególnie trudne, należy się jednak liczyć z tym, że i w tym wypadku są pewne formalności, których należy dopełnić. Ilość formalności jakich trzeba dopełnić, zależy w tym wypadku od tego jakiego rodzaju sklep zoologiczny chcemy otworzyć, przede wszystkim od tego, czy będzie się on zajmował jedynie sprzedażą produktów i akcesoriów dla zwierząt czy też będzie handlował również żywymi zwierzętami. Według artykułu www.biznes.gov.pl tak na początek należy zadbać o zarejestrowanie sklepu i określenie jego prawnego sposobu działania. Działalność tego typu może zostać zgłoszona zarówno jako działalność jednoosobowa lub też jako spółka. Wybór sposobu działania firmy wpływa na sposób prowadzenia rozliczeń podatkowych, a także kwestie odpowiedzialności prawnej. W przypadku, gdy prowadzony będzie handel zwierzętami konieczne jest także dopełnienie warunków zawartych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Rozporządzenie to zawiera ogólne wytyczne odnośnie tego w jakich warunkach mają być przetrzymywane zwierzęta i w jaki sposób musi być dostosowany lokal. Co istotne nie dostosowanie sklepu zoologicznego do tych rozporządzeń, może skutkować nałożeniem na właściciela kar, a nawet i zamknięciem sklepu. Jeśli w ramach usług wykonywany jest także transport zwierząt – wysyłka to dochodzą jeszcze kwestie związane z rozporządzeniami wskazującymi warunki odnośnie transportu żywych zwierząt. Konieczne jest tu posiadanie właściwego pojazdu, które stan zostanie zatwierdzony przez powiatowego lekarza weterynarii. Prowadzenie sklepu zoologicznego objęte jest nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Projektowanie sklepu – co należy uwzględnić?

Jak już wspomnieliśmy przy projektowaniu sklepu zoologicznego przede wszystkim trzeba brać pod uwagę odpowiednie rozporządzenia traktujące o warunkach w jakich mają być przechowywane zwierzęta, Niemniej projektowanie sklepu powinno także uwzględniać to by przestrzeń była maksymalnie wykorzystana i ergonomiczna jednocześnie. Tak by praca personale przebiegała bez problemow, a klienci w sklepie czyli się dobrze. Aranżacje sklepów zoologicznych są tu kwestią dość indywidualną, niemniej należy pamiętać o tym, by podłoga została zabezpieczona materiałami dającymi łatwo utrzymać się w czystości, a ściany były dość trwałe i odporne na zarysowania i inne uszkodzenia. Nim zdecydujmy się na zaaranżowanie sklepu warto sprawdzić jak wyglądają inne, działające już obiekty tego typu. Wówczas łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie rozwiązania.

Asortyment sklepu zoologicznego – jak powinien wyglądać?

Odpowiednio dobrany asortyment jest tym co wpływa w największej mierze na to czy sklep zoologiczny odniesie sukces i będzie się cieszył zainteresowaniem klientów czy nie. Co zatem powinno znaleźć się na jego stanie? Można by tu wskazać na takie rozwiązania jak:

 • karmy suche,Asortyment sklepu zoologicznego
 • karmy mokre,
 • preparaty witaminowe dla zwierząt,
 • szampony i kosmetyki pielęgnacyjne,
 • preparaty na pchły,
 • szczotki, cążki dla zwierząt
 • smycze, szelki, obroże,
 • legowiska, koce
 • transportery,
 • akwaria, klatki
 • zabawki.

Konstruując ofertę sklepu pamiętajmy o tym by była ona zróżnicowana. Powinny się w niej znaleźć np. różne karmy – tak karma bezzbożowa dla psa znanych producentów, jak choćby karma dla psa canagan jak i te tańsze z średniej półki cenowej.  Tak samo wybór kosmetyków i akcesoriów dla zwierząt powinien być dość bogaty, tak by każdy klient mógł znaleźć rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb.

Wyposażenie sklepu zoologicznego – w co warto zainteresować?

wagi sklepowe z legalizacjąNa sposób działania sklepu wpływa także i to w jaki sposób został on wyposażony. Przede wszystkim ważne jest to jak zostaną rozplanowane stanowiska sprzedażowe. Do ekspozycji towary zwykle wykorzystuje się metalowe regały lub półokrągłe konsole w przypadku mniejszych powierzchni. Ważnym elementem sklepu zoologicznego są także wagi sklepowe z legalizacją, która umożliwia odważenie karmy na wagę. Wybierając tego typu wyposażenie warto postawić na jakość. Dobrze sprawdzi się np. waga sklepowa cas. Należy także pamiętać o kasie fiskalnej, dobrym wyborem będzie kasa współpracująca z wagą.

Krótko podsumowując

Założenie sklepu zoologicznego nie jest szczególnie trudne. Należy się jednak liczyć z tym, że jak każdy biznes tak i ten wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego warto najpierw nieco bliżej zapoznać się z tą branżą. 

Kategorie: Sklepy

1 komentarz

Marta · 24 maja, 2017 o 9:05 am

W takim sklepie, według mnie powinien znaleźć się kącik dla zwierzaka, bo jak się przyjdzie na zakupy ze swoim pupilem, to żeby miał gdzie poczekać na właściciela.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder