Zmieniają się kierunki emigracji zarobkowej Polaków i zmienia się również profil Polaka wyjeżdżającego do pracy za granicę. Coraz większa ilość Polaków, z racji polepszającego się statusu gospodarczego polskiego rynku pracy i możliwości zarobienie, w niektórych branżach, podobnych pieniędzy do tych, które można zarobić na zachód od Odry, decyduje się wiązać swoją przyszłość z Polską. Polska emigracja ma teraz inny charakter, niż jeszcze kilka lat temu.

Stary lider zatrudnienia, zmiany na podium

zatrudnienie przez agencje pracy - warszawaPolski rynek pracy ma swoją specyfikę. Polska cierpi na brak pracowników wykwalifikowanych, których musimy ściągać z krajów dalekich: Bangladesz, Nepal, Indonezja, Filipiny i Wietnam. To właśnie wieloletni drenaż naszego rynku pracy poprzez wyjazd Polaków do pracy za granicę sprawił, że borykamy się z tą kwestią. Zatrudnienie przez agencje pracy – Warszawa wiodła prym w dostępności do Agencji Pracy oferujących pracę poza granicami Polski – było standardową ścieżką poszukiwań pracy przez osoby, które chcą wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Agencje pracy oferują oferty pracy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej i Norwegii oraz Szwajcarii. Współcześnie, pierwszeństwo mają oferty pracy z Niemiec. Rynek pracy naszego zachodniego sąsiada to ponad 1,5 miliona wakatów na różnego rodzaju stanowiskach, od pracy dla niewykwalifikowanej kadry do pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Na drugim miejscu, wśród liczby ofert w danym kraju i jako kierunek emigracji zarobkowej Polaków wśród ofert biur pośrednictwa pracy znajduje się Holandia. Mnóstwo Polaków znajduje zatrudnienie w logistyce, w produkcji, a także w rolnictwie. Rolnictwo holenderskie ma specyficzne charakter – jest to w większości rolnictwo szklarniowe. Na trzecim miejscu znajduje się dopiero Wielka Brytania. Prawdopodobnie jest to spowodowane zamieszaniem wokół brexitu i co do przyszłości formalnej pracowników z Unii Europejskiej na Wyspach.

Rynek zagraniczny w oczach polskiego pracownika zmienił się. Agencje pracy nie najmują już tylu pracowników ile najmowały jeszcze kilka lat temu. O ile głównym źródłem utrzymania agencji pracy były jeszcze do niedawna angaże formalizowane dla polskich pracowników za granicą, tak teraz ich głównym źródłem utrzymania jest sprowadzanie pracowników z krajów trzecich wobec Polski i Unii Europejskiej.

Kategorie: Usługi