Kolory dla większości z nas są ważne. Często mają wpływ na wybór ubrania, urządzenie mieszkania. Dzięki nim możemy poczuć się pewnie, komfortowa lub po prostu błogo we wnętrzu swojego domu wykończonego w ulubionych barwach. Są osoby, które cierpią na chorobę zwaną daltonizmem. Odbierają oni kolory inaczej niż reszta osób. Niektórych barw po prostu nie widzą, inne zwyczajnie mylą.

Okulary dla daltonistów

daltonizm okularyŚlepota barw to choroba, która zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn lub kobiet, u których jest prawdziwą rzadkością. Wynika z uszkodzenia chromosomu X. Jest dziedziczny a przekazują go w swoich genach kobiety. Objawia się nierozpoznawaniem barwy zielonej, czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Ta dolegliwość potrafi skutecznie uprzykrzyć życie codzienne zwłaszcza w pracy. Czasami to właśnie od umiejętności rozróżniania kolorów zależy czy dostaniemy określoną pracę czy nie. Są już na szczęście sposoby, które pomogą nam uporać się z tym problemem. Co nam może pomóc. Jeśli mamy daltonizm okulary będą bardzo pomocne. Oczywiście nie mam tu na myśli zwykłych okularów korekcyjnych ale specjalistyczne okulary dla daltonistów. Każda wada jest inna. Różni się co do stopnia ślepoty kolorów. Dlatego okulary trzeba dobrać bardzo indywidualnie. Powinny być skrojone na miarę. W tym celu przeprowadza się indywidualne badania widzenia barw. Jest to profesjonalne badanie wzroku oraz testy kolorystyczne, które pomogą określić stopień ślepoty określonych kolorów. Czas oczekiwania na okulary to około 4 tygodni. Oprawki można do nich dobierać dowolnie. Soczewki można łączyć także z warstwą ochronną UV i z dioptriami. Do tego typu okularów trzeba się oczywiście przyzwyczaić możemy być początkowo zaskoczeni zmianą barw środowiska. Z kolei używanie takich okularów w nocy nie jest wskazane ponieważ filtrują one aż 40% światła. Nie jest to również zabronione, ale też nie zalecane. Badanie kliniczne potwierdziły że aż 95% osób odczuło poprawę w trakcie stosowania soczewek.

Dzięki profesjonalnym okularom kolory, które dotychczas były w ukryciu staną się widoczne. Daltonizmu nie da się wyleczyć ale odpowiednio dobrane soczewki pomogą zapewnić prawidłowe widzenie. To co może nas zaskoczyć to fakt, że soczewki zawsze będą kolorowe. Tylko w ten sposób można zmienić spektrum kolorów wpadających w oko.

Kategorie: Kosmetologia