Jeżeli chcemy w sposób rzetelnie ocenić jakąś bardziej skomplikowaną konstrukcję, to powinniśmy zawsze brać pod uwagę wiele możliwych szczegółów, a przede wszystkim faktycznie zastosowanie czegoś takiego. W piecach kaflowych tych szczegółów, które musimy uwzględnić, jest naprawdę dużo. Są to przecież ciekawe i dopracowane konstrukcje, które sprawdzają się w różnych okolicznościach.

Czynności wykonywane przy piecu kaflowym

budowa pieca kaflowegoŻeby w ogóle ogień w palenisku mógł płonąć w sposób intensywny, musi do niego dociekać odpowiednia ilość powietrza. Przecież tlen również ulega procesowi spalania. Właśnie dlatego palenisko zawsze umieszcza się nad komorą, w której będzie gromadził się popiół. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, bo pozwala wykorzystać do opadania tam popiołu naturalną siłę grawitacji. Budowa pieca kaflowego zawsze wymaga dokładnego przemyślenia takich szczegółów. Wielkość paleniska powinna w dużej mierze zależeć od rozmiarów całego pieca. Jego konstrukcja musi być tak wykonana, żeby był on w stanie bez najmniejszego problemu pochłonąć całe wytworzone tam ciepło i stopniowo oddawać je do konkretnego pomieszczenia, w którym się znajduje. Nawet jeżeli palenisko zostanie wymurowane przez zduna z odpowiedniego rodzaju cegieł, to i tak potrzebne są tam metalowe elementy. Chodzi przede wszystkim o ruszty, które zresztą muszą być odpowiednio ustawione.

Drzwiczki pieca najczęściej montuje się na długich prętach, które wchodzą głęboko w konstrukcję pieca, bo to zapewnia całości naprawdę dobrą stabilność. Taki piec stopniowo muruje się, a na zewnętrznych powierzchniach zakłada kafle. Żeby go swobodnie eksploatować, wystarczy po prostu rozpalić ogień. Budowniczy pieców kaflowych to pod pewnymi względami artyści. Ich dzieła są piękne.

Kategorie: Wyposażenie