Kiedy zakładałem swoje pierwsze akwarium, posługiwałem się starą książką o rybach akwariowych, gdzie jedynie częścią były zagadnienia związane z samym założeniem akwarium. Wiedza zawarta w tym wydawnictwie miała charakter niepodważalny, co w pewnym sensie ułatwiało założenie hodowli ryb, ponieważ nie zachodziła potrzeba konfrontowania niektórych koncepcji. Dzisiaj, dostęp do wiedzy ułatwia nam sprawę założenia takiej hodowli.

Akwarystyka od podstaw

akwarium dla początkującychPodstawą założenia hodowli ryb jest podjęcie decyzji o przewidywanej liczbie ryb w akwarium. Jest to punkt wyjściowy do późniejszego doboru wielkości akwarium, adekwatnej do gatunku ryb flory czy do rodzaju zastosowanego filtru i grzałki. Akwarium dla początkujących to przede wszystkim planowanie, a jak wskazuje już sam przedmiot akwarystki, powinniśmy zacząć od przyszłych mieszkańców naszego akwarium. Każda ryba potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca, nie możemy również dopuścić do tego, żeby w akwarium znalazły się antagonistyczne względem siebie gatunki. Istnieją takie ryby, które zawsze w pewnej kombinacji z innymi rybami będą zachowywały się agresywnie i będzie to dla nas znak, żeby tego nie robić. Nie da się uniknąć agresywności wśród naszych ryb akwariowych, stąd jeżeli już decydujemy się na gatunki o jakimś stopniu agresywności to musimy też uwzględnić, że rybki, które będą tymi bardziej pokojowymi, muszą cechować się odpowiednią szybkością, pozwalającą im na ucieczkę przed agresorami.

Każdą decyzję związaną z założeniem akwarium na poziomie początkującym powinniśmy przemyśleć i poddać konfrontacji z istniejącą literaturą. Takie zestawienie nie powinno opierać się tylko na wiedzy popularnej, dostępnej w postaci popularnej w internecie, ale powinno opierać się o fachową poradę i specjalistyczną literaturę, której nie brakuje w księgarniach internetowych.